2,5 tysiąca ministrantów w jednym miejscu! Taki widok robił wrażenie!

MALI MISJONARZE – bo tak ich dziś często nazywano – ministranci przyjechali z całej Polski do Poznania. To stolica Wielkopolski była w tym roku gospodarzem VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów. Uczestnicy mówili Polskiej Agencji Prasowej, że ministrantura nie jest prostym powołaniem, ale daje dużo satysfakcji i jest prawdziwym zaszczytem.

Hasło spotkania? „Idźcie i głoście”. Szli, w deszczu! Jak mówili – tak zwana niepogoda jest im niestraszna. Często muszą wytrwać na procesjach, nabożeństwach i plenerowych Mszach Świętych, które odprawiane są w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, w upale, w mrozie, w deszczu, przy wietrze.  Także dziś w Poznaniu musieli sprawdzić swoją wytrzymałość. Przed południem ministranci przeszli w deszczu w procesji z fary do katedry. Tam wzięli udział w Eucharystii.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Uczestnicy pielgrzymki mówili PAP, że służba liturgiczna jest dla nich ważnym elementem życia. „Nie jest trudno łączyć służbę liturgiczną z normalnym życiem, choć niektórzy dziwnie odbierają fakt, że jestem ministrantem. Są i tacy, którzy się śmieją i tacy, którzy gratulują obranej drogi. Ona formuje człowieka, umacnia go w dokonywaniu wyborów życiowych” – powiedział PAP Alan, który od 10 lat jest ministrantem w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Mądrych w Wielkopolsce.

Od rana ministranci poznawali historię poznańskich świątyń, spotykali się z przedstawicielami różnych wspólnot młodzieżowych z archidiecezji. W programie jednodniowej pielgrzymki znalazł się też koncert. Pielgrzymka ministrantów odbywa się co dwa lata. Ma integrować młodych ludzi należących do służby liturgicznej. Do tej pory takie spotkania zorganizowano w Częstochowie, Licheniu, Niepokalanowie, Krzeszowie, Gnieźnie i Gietrzwałdzie.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Galeria (4 zdjęcia)
Oceń ten artykułWspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.