„Katastrofą dla ludzkości i dla planety” nazwał kanclerz Papieskiej Akademii Nauk biskup Marcelo Sanchez Sorondo decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o wyjściu z porozumienia klimatycznego z Paryża. W wywiadzie radiowym ocenił, że Trump ulega lobby naftowemu.

„To jest wbrew temu, co powiedział papież, co w encyklice +Laudato si’+ opiera się na zgodzie naukowców, a zatem jest wbrew nauce” – oświadczył argentyński hierarcha w piątek.

„To straszna decyzja” – stwierdził, odnosząc się do kroku prezydenta Stanów Zjednoczonych, który dzień wcześniej wycofał swój kraj z porozumienia klimatycznego. Kanclerz ostrzegł, że może to stanowić zły przykład dla innych krajów.

Bp Marcelo Sanchez Sorondo

„Na amerykańskiego prezydenta wpływ mają grupy nafciarzy, którzy poparli go podczas kampanii wyborczej” – ocenił biskup Sorondo.

Przypomniał, że „grupy te oskarżały papieża” za jego stanowisko w tej sprawie, bo – jak zauważył – „ich klimat nie interesuje”.

„To jest decyzja nieracjonalna, nienaukowa i podyktowana tylko przez interes ekonomiczny” – oświadczył szef Papieskiej Akademii Nauk w rozmowie z radiem InBlu.

Jego zdaniem „Europa musi wypełnić pustkę, jaką pozostawia Ameryka, i objąć przywództwo”.

„To czas Europy, wspieranej przez Chiny i Azję” – dodał.

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.