W Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie odbyła się dziś uroczystość wręczenia nagród przyznanych przez Papieską Fundację Josepha Ratzingera – Benedykta XVI.

Laureaci tegorocznej edycji „teologicznej nagrody Nobla” reprezentują trzy wyznania chrześcijańskie: estoński kompozytor Arvo Pärt jest wyznawcą prawosławia, Theodor Dieter ze Strasburga– ewangelickim teologiem, a Niemiec ks. Karl-Heinz Menke – teologiem katolickim. W laudacji kard. Kurt Koch powiedział, że Theodor Dieter jest głęboko zaangażowany w dialog między luteranami i katolikami. W sposób szczególny podkreślił jego rolę w opracowaniu wspólnej deklaracji katolicko-luterańskiej o usprawiedliwieniu z 1999 r. – centralnego dokumentu w stosunkach ekumenicznych między Kościołem ewangelickim i katolickim.

Katolicki teolog Menke jest – zdaniem kard. Kocha – „wybitnym znawcą myśli Josepha Ratzingera”. Dogmatyk, który był wykładowcą na uniwersytecie w Bonn w latach1990-2015, opublikował wiele pism Ratzingera i o nim, m.in. wydaną w 2008 r. monografię „Myśl przewodnia Josepha Ratzingera”. Z kolei Avo Pärt jest pierwszym artystą – laureatem nagrody przyznawanej od 2011 r. Kard. Koch chwalił „własny styl” tego artysty o międzynarodowej sławie, któremu „z głębi ciszy udało się zreformować radykalnie język muzyki w czasach współczesnych”. Na 60. rocznicę święceń kapłańskich kard. Ratzingera w 2011 r. Part skomponował muzyczną wersję „Ojcze nasz” na głos chłopięcy.

Na zakończenie uroczystości w Pałacu Apostolskim 13-letni chłopiec zaśpiewał ten utwór po niemiecku, a estoński kompozytor akompaniował mu na fortepianie, który przez wiele lat był własnością emerytowanego papieża Benedykta XVI (2005-2013).  Ten „muzyczny dodatek” stanowił istotny punkt uroczystości, powiedział dziennikarzom prof. Menke. Przyznał, że spotkanie z Benedyktem XVI było „wzruszające”. Papież senior rozmawiał z laureatami o ekumenizmie, krótko do nich przemówił i udzielił błogosławieństwa. Co zdumiewające, pamiętał wszystkie nazwiska i daty. „Oczywiście, przy swoich 90 latach Benedykt jest bardziej delikatny niż dawniej, ale odnieśliśmy wrażenie, że jest ogromnie żywotny i świeży”, podkreślił niemiecki teolog. Poinformował jednocześnie, że całą kwotę związaną z przyznaniem nagrody przeznacza na przygotowanie pełnego wydania dzieł Josepha Ratzingera w języku polskim.

Theodor Dieter i Benedykt XVI / fot. strasbourginstitute.org

Nagroda Ratzingera w wysokości 30 tys. euro została przyznana po raz pierwszy w czerwcu 2011 r. Jej laureatów typuje założona w 2010 r. Watykańska Fundacja Józefa Ratzingera-papieża Benedykta XVI. Otrzymali ją m.in. 51-letni o. Maximilian Heim, obecny opat cystersów w austriackim Heiligenkreuz, 86-letni włoski znawca Ojców Kościoła, Manlio Simonetti i hiszpański teolog-dogmatyk, 77-letni ks. Olegario González de Cardedal. W 2014 r. jednym z laureatów „teologicznego Nobla” był ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.