Watykański Sekretariat Stanu poinformował w środę o podjęciu kroków prawnych, by chronić wizerunek papieża i zagwarantować, aby nie był on instrumentalnie wykorzystywany. Notę wydano po tym, gdy w Rzymie pojawiły się wrogie pod adresem Franciszka plakaty.

Również ostatnio w internecie rozpowszechniono fałszywe wydania watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”. Obie te inicjatywy wiąże się z działalnością konserwatywnych środowisk, krytykujących linię tego pontyfikatu.

W komunikacie rozpowszechnionym przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej napisano: „Sekretariat Stanu wśród swych zadań ma również ochronę wizerunku Ojca Świętego po to, aby jego przekaz mógł dotrzeć do wiernych w całości, a jego osoba nie była instrumentalnie wykorzystywana”.

„W tym samym celu Sekretariat Stanu chroni symbole i oficjalne herby Stolicy Apostolskiej za pomocą odpowiednich instrumentów normatywnych przewidzianych w wymiarze międzynarodowym” – głosi wydane oświadczenie.

Następnie podkreślono w nim: „Aby uczynić te działania jeszcze bardziej skutecznymi zgodnie ze wskazanymi celami i by przerwać odnotowane nielegalne epizody, Sekretariat Stanu będzie prowadzić systematyczne działania kontrolne, by monitorować sposób, w jaki wykorzystywany jest wizerunek Ojca Świętego i godło Stolicy Apostolskiej i dokonywać w razie potrzeby stosownej interwencji”.

Dyrekcja watykańskiego biura prasowego wyjaśniła później dziennikarzom, że komunikat dotyczy kontroli wszystkich sprzedawanych artykułów oraz „wykorzystywania wizerunku i herbów w celu czerpania korzyści finansowych”. Jak się zauważa, zapowiedź prowadzenia monitoringu odnosi się zatem przede wszystkim do sprzedaży wszelkich papieskich wizerunków, także przez internet.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.