„Wielka Majówka” w Bramie Poznania

Wycieczki rowerowe po Trakcie Królewsko-Cesarskim, mobilna czytelnia książek, warsztaty kulinarne i spływy kajakowe wokół wyspy tumskiej – to tegoroczne atrakcje Bramy Poznania w ramach „Wielkiej Majówki”.

Jak tłumaczyła Natalia Szenrok-Brożyńska z Bramy Poznania i Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, w tym roku „Wielka Majówka” będzie dedykowana poznańskiej dzielnicy Śródka.

„Już od czterech lat działamy i interpretujemy dziedzictwo na poznańskiej Śródce, która stała się naszym domem: ze swoimi mieszkankami i mieszkańcami, zakątkami oraz historią będącą inspiracją i motorem do działania. Z tej okazji zapraszamy na urodzinową +Wielką Majówkę+, którą w tym roku dedykujemy Śródce i tym, co w przekonaniu jej mieszkańców zawsze było ważnym aspektem tego miejsca i stanowiło o charakterze dzielnicy – rzemiośle” – podkreśliła.

Wśród tegorocznych atrakcji zaplanowano m.in. warsztaty stolarskie, a także rękodzielnicze animacje rodzinne, w ramach których dzieci wraz z rodzicami będą mogli stworzyć zabawki i kolorowe dodatki do rowerów. Odbędą się również warsztaty kulinarne, w tym warsztaty potraw wegańskich oraz warsztaty, podczas których można będzie samodzielnie wykonać różnego rodzaju kiszonki i zgłębić tajniki „kulinarnego świata fermentu”.

„Odwołując się do historycznych rzemiosł obecnych na dawniej Śródce nie mogliśmy pominąć sztuki piwowarskiej, dlatego zapraszamy na warsztaty z robienia podpiwku” – wskazała Szenrok-Brożyńska.

Podczas majówki przygotowano także spływy kajakowe wokół wyspy tumskiej i wycieczki rowerowe, w tym wycieczkę po Trakcie Królewsko-Cesarskim. Jak podkreśliła Szenrok-Brożyńska, „nawiązując do ponadstuletnich tradycji poznańskich +kołowników+, śmiało wprowadzamy rower w przestrzeń Traktu Królewsko-Cesarskiego”.

„Wystarczy dysponować sprawnym jednośladem – własnym lub wypożyczonym. Zaczynamy od Ostrowa Tumskiego, by poprzez tereny nadwarciańskie i Stare Miasto dotrzeć do XIX-wiecznego centrum miasta. Uczestnicy przejazdu poznają świadków burzliwych dziejów Poznania. Podczas wycieczki będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpiecznego, zgodnego z przepisami poruszania się rowerem w ruchu ulicznym” – mówiła.

Swoje jednoślady można będzie także odnowić i naprawić dzięki Mobilnemu Mechanikowi Rowerowemu, który na miejscu zdiagnozuje problemy i dokona drobnych napraw.

Na miłośników książek czekać będzie „Biblioteka na rowerze”. Biblioteczny rower, przypominający rikszę, od dwóch lat dociera do parków i na place zabaw w mieście. Z mobilnej biblioteki, która ustawi się w sobotę przed Bramą Poznania, będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

„Bibliotekarki pokażą dzieciom książki, przeczytają ich fragmenty, zaproponują zabawę wokół wybranych przez dzieci pozycji – oczywiście głównie z tematem jazdy na rowerze w tle, a także zachęcą rodziców do czytania dzieciom i podpowiedzą wartościowe tytuły” – tłumaczyła Szenrok-Brożyńska.

Na początku maja zaplanowano z kolei bezpłatne oprowadzanie po ekspozycji Bramy Poznania, pod hasłem „Wyspa podróżników” oraz „Kobiecy Ostrów Tumski”.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej: www.bramapoznania.pl.

Brama Poznania jest pierwszym w Polsce „centrum interpretacji dziedzictwa”. Przy pomocy multimediów i nowych technologii inspiruje do poznawania historii, prezentując szczególnie dzieje początków państwa polskiego, rozwoju Poznania i opowieści o wyspie katedralnej, której kolebką jest Ostrów Tumski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze