fot. Sebastian Szymczak

Wielkanocny przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
– Droga do Emaus to ciąg dalszy drogi krzyżowej. Jezus po przejściu przez śmierć idzie drogą człowieka i leczy serca. Spróbujmy przejść tę drogę. Podpatrzmy, jak odbywa się przywracanie nadziei – pisze ks. Tomasz Jaklewicz w najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego”. Agata Puścikowska pisze z kolei o znaczeniu rodzinnego robienia pisanek. – Nie wiem, jak u Państwa, ale malowanie i ozdabianie pisanek to u nas żelazny punkt Wielkiej Soboty – podkreśla dziennikarka.
Idziemy
W tygodniku „Idziemy”, podobnie jak w innych czasopismach, pojawia się przede wszystkim temat Świąt. – Pascha czy Zmartwychwstanie? – o różnicach i o punktach wspólnych miedzy naszą Wielkanocą i żydowską Paschą mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Ponadto „Mamy się z czego cieszyć”, czyli czy nowina, że Chrystus zmartwychwstał, jest dla nas powodem do radości? – pyta o. Dariusz Kowalczyk SJ.
Niedziela
Również tygodnik „Niedziela” podejmuje temat Świąt Wielkanocnych w różnych aspektach. – Zauważmy, że dla Europy Chrystus pozostał na krzyżu, tak jakby nie zmartwychwstał. Europa dostrzega tylko, że jest krzyż – są krzyże katedr, kościołów – ale nie ma w niej wiary w zmartwychwstałego Chrystusa – pisze ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”. – Niedziela Wielkanocna skłania do refleksji na temat naszych przyszłych grobów. Czy rzeczywiście wierzymy, że nasi bliscy zmarli opuszczą kiedyś miejsca spoczynku na cmentarzach całego świata? – pyta z kolei ks. Marek Łuczak.
Przewodnik Katolicki
– W ubiegłym roku Ziemię Świętą odwiedziło blisko 140 tys. Polaków. Większość z nich wybiera się tam głównie w poszukiwaniu śladów związanych z życiem Chrystusa. W centrum pielgrzymowania jest Jerozolima – pisze Marek Suchar. Ponadto ks. Artur Stopka pisze o odkrywaniu tajemnicy zmartwychwstania. – Widząc pusty grób, Maria Magdalena mogła mieć poczucie, jakby traciła Jezusa po raz kolejny. Nie pomyślała o Zmartwychwstaniu. Nie czekała na nie wystarczająco mocno, aby od razu zrozumieć, że jest świadkiem Bożego działania? Trudno powiedzieć – pisze ks. Stopka.
Tygodnik Powszechny
– Uważali, że bluźni: „Jesteś tylko człowiekiem, a uważasz się za Boga” (J 10, 33). No i nie szanował szabatu. Kiedy inni cieszyli się i zachwycali uzdrowieniami, oni zauważali tylko, że uzdrawiał w szabat. A może chcieli Go wypróbować? – zastanawia się ks. Adam Boniecki w edytorialu. Ponadto z ks. Grzegorzem Strzelczykiem rozmawia Maciej Mueller. – Najważniejszym przesłaniem Paschy jest to, że Bóg nie wyciąga żadnych konsekwencji po zamordowaniu jego Syna. Cokolwiek zrobimy, nie wywoła to represji – mówi ks. Strzelczyk.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze