Według dwudziestej już edycji raportu na temat stosunku Włochów do państwa, przygotowanego na zamówienie rzymskiego dziennika „La Repubblica”, papież Franciszek cieszy się zaufaniem 77 proc. mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. To o pięć procent mniej niż przed rokiem, ale o siedem więcej niż zajmujące drugie miejsce w tym rankingu siły porządkowe.

Trzecie miejsce zajmuje oświata (53 proc.), a czwarte prezydent republiki (46 proc.). Na piątym miejscu, z 42 procentami, znajduje się Kościół katolicki. Najniżej cenione są takie instytucje, jak Parlament (11 proc.) i partie polityczne (5 proc.), co robi wrażenie, ponieważ na początku marca odbędą się we Włoszech wybory parlamentarne.

Sondaż przeprowadzono w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku, gdy nie była jeszcze znana data głosowania (4 marca).

O nastrojach społecznych świadczy fakt, że dwóch respondentów na trzech tęskni za rządami „silnej ręki”, a Włosi mają coraz mniej zaufania do siebie samych. O ile w 2014 czterdzieści procent ankietowanych podzielało opinie, że „większość ludzi darzyć można zaufaniem”, o tyle obecnie pogląd ten podziela tylko dwadzieścia osiem procent. Spada również zaufanie do Unii Europejskiej: podziela je tylko trzydzieści procent.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.