Papież Franciszek w czasie niedzielnej wizyty we włoskim regionie Emilia-Romania odwiedził miejscowość Mirandola koło Modeny, która ucierpiała w trzęsieniu ziemi w maju 2012 roku. Papież wszedł do częściowo zburzonej katedry i spotkał się z mieszkańcami.

Spotkanie odbyło się w tej części miasteczka, gdzie doszło do największych zniszczeń. Franciszek rozmawiał z krewnymi blisko 30 ofiar kataklizmu i wielu z mieszkańców obejmował oraz błogosławił.

Zwracając się do ludności z terenów trzęsienia ziemi, Franciszek powiedział: „Dziękuję wam za przykład, jaki daliście całej ludzkości, wzór odwagi, podążania naprzód, godności”.

„W waszej miejscowości, która wciąż nosi w sobie widoczne znaki tej tak ciężkiej próby, pragnę objąć was i mieszkańców innych miasteczek, dotkniętych przez trzęsienie ziemi” – dodał.

Franciszek podkreślił: „Rany zostały wyleczone, ale pozostają i pozostaną na całe życie blizny. Patrząc na nie, miejcie odwagę rozwijać się i sprawiać, by wasze dzieci wzrastały w godności, w sile, w duchu nadziei i męstwa, które mieliście, gdy doznaliście tych ran”.

Apelował, by nie popadać w rezygnację w obliczu trudności.

Papież zauważył, że wiele już zrobiono, by odbudować zniszczone miejscowości. Wskazał, że konieczna jest też odbudowa historycznych centrów miasteczek. „Są one miejscami pamięci” – podkreślił.

Przed południem w mieście Carpi Franciszek odprawił mszę, w której uczestniczyło około 70 tys. osób.

Fot. PAP/EPA/ELISABETTA BARACCHI

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.