We włoskim opactwie Sacra di San Michele, znanym z kart książki Umberto Eco “Imię róży”, późnym wieczorem 24 stycznia wybuchł pożar.

Według włoskiej telewizji RAI spłonął dach domu zakonnego, ale odgrywająca ważną rolę w książce biblioteka nie została uszkodzona. Trzej mnisi, którzy mieszkają w klasztorze, są również bezpieczni. W klasztorze, symbolu Piemontu i pomniku dziedzictwa narodowego nie odnotowano żadnych większych szkód.

W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło pięć jednostek strażackich, poinformowała RAI. Z pierwszych oględzin wynika, że prawdopodobną przyczyną pożaru było krótkie spięcie. Dalsze badania nad przyczyną pożaru trwają.

Opactwo Sacra di San Michele na początku doliny Val de Susa, ok. 40 km. na zachód od Turynu, zostało zbudowane w latach 983-987. Każdego roku przybywa tam kilkaset tysięcy turystów. Światową sławę opactwo zyskało po 1980 roku, gdy opublikowano książkę „Imię róży” Umberto Eco. W filmie nakręconym na jej podstawie w 1986 roku głównego bohatera, Williama von Baskerville zagrał Sean Connory. Powieść Umberto Eco kończy się pożarem, który rozprzestrzenia się z biblioteki i ostatecznie niszczy całe opactwo.

fot. EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Galeria (4 zdjęcia)
Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.