Otwarciem wystawy darów wotywnych składanych Matce Bożej na przestrzeni wieków zainaugurowano we wtorek na Jasnej Górze obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wpisują się one w jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

Tegoroczna uroczystość odbywa się pod hasłem „Korona modlitwy dla Królowej Polski”. Kulminacją obchodów będzie środowa msza św. z udziałem licznych hierarchów kościelnych. Ma jej przewodniczyć metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP przebywa na Jasnej Górze już od wtorku; rano przyjęto go w poczet członków konfraterni zakonu paulinów (to tytuł honorowy; wyraz wdzięczności zakonników za szczególną życzliwość wobec ich zgromadzenia), w południe otworzył tam wystawę pt. „Regalia Matki Bożej, Królowej Polski”, a po południu weźmie udział w obradach Rady Stałej Episkopatu Polski.

Na jubileuszowej wystawie w jasnogórskim Arsenale prezentowane są dary wotywne składane Matce Bożej Królowej Polski na przestrzeni wieków. Są to m.in. obrazy, pastorały, świeczniki, ornat, kielichy. Wiele z nich pochodzi z czasów koronacji Cudownego Obrazu, czyli z XVIII wieku. Eksponaty należą do zbiorów jasnogórskich, a także zostały wypożyczone z kościołów z całej Polski.

Otwierając ekspozycję abp Gądecki wyraził nadzieję, że przyczyni się ona nie tylko do poznania historycznych faktów i wiedzy na temat koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z 1717 r., ale i do pogłębienia wiary oraz rozszerzenia kultu maryjnego. „Chciałbym, żeby jak najwięcej ludzi przeszło w tym roku jubileuszowym przez tę wystawę, żeby z tego wszystkiego wynieśli większą pobożność; bo tu nie chodzi tylko o ciekawość natury historyka sztuki, ale właśnie o coś więcej” – podkreślił hierarcha.

Przeor klasztoru o. Marian Waligóra podczas otwarcia wystawy.
Fot. PAP/Waldemar Deska

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra zaznaczył, że wystawa nieprzypadkowo otwarta została w przededniu uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. „Spoglądając na pamiątki związane z koronacją, która miała miejsce w 1717 r., chcemy uświadomić wagę kultu maryjnego i znaczenie Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Jasnogórskiej w życiu Polaków” – mówił.

Wystawa – jak i tegoroczne obchody ku czci Matki Bożej Królowej Polski – wpisują się w świętowanie jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Z tej okazji ojcowie paulini – gospodarze jasnogórskiego sanktuarium – proponują wiernym wiele inicjatyw takich jak koncerty, wystawy, modlitwy i innych przedsięwzięcia jak publikacje czy wydania kolekcjonerskie np. znaczków Poczty Polskiej.

Jedną z największych akcji jest „Żywa Korona Maryi”, która polega na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego – np. spowiedzi po wielu latach, pojednania z kimś po długim konflikcie, postanowienia porzucenia alkoholu, odmawiania codziennie dziesiątki różańca, czytania Pisma Świętego. To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę.

„Tą inicjatywą duszpasterską chcemy uświadomić, że tak naprawdę dla Maryi ważne jest nasze życie, a wiec to, że my przez zmianę naszego życia, przez przemianę duchową możemy stać się tymi +żywymi diamentami w Jej koronie+, które o wiele więcej znaczą niż te nieraz bardzo cenne jubilerskie wyroby, drogocenne kamienie, które możemy podziwiać w muzeach. (…) Wydaje się nam, że to jest ten najpiękniejszy dar, który możemy złożyć jako dar jubileuszowy” – zaznaczył przeor.

Otwarcie wystawy „Regalia Matki Bożej, Królowej Polski. Fot. PAP/Waldemar Deska

Zdjęcia są sukcesywnie umieszczane na specjalnej tablicy i prezentowane w Kaplicy Matki Bożej podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Potem trafiają do Sali Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze, tak by każdy mógł je odnaleźć, gdy w pielgrzymce przybędzie na Jasną Górę. Do kwietnia nadesłano już ponad 8 tys. zdjęć.

Nową inicjatywą jest akcja „Selfie dla Maryi” – z nadesłanych drogą elektroniczną zdjęć typu selfie ojcowie paulini chcą stworzyć mozaikę wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Wraz ze zdjęciem wierni muszą także dołączyć swój duchowy dar. Akcja trwa do końca lipca, a obraz ma zostać wykonany do 26 sierpnia. Będzie on prezentowany w mediach elektronicznych oraz w formie banneru na Jasnej Górze.

Więcej inicjatyw oraz informacji o jubileuszowych obchodach można znaleźć na stronie www.koronamaryi.pl.

Obchody jubileuszowe trwają od 8 września zeszłego roku. Główne uroczystości 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia z udziałem kościelnych hierarchów oraz władz państwowych.

W listopadzie zeszłego roku Senat, a w grudniu Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej.

Koronacja częstochowskiej ikony miała miejsce 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI, a koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

Fot. PAP/Waldemar Deska

Zaczęły się uroczystości na Jasnej Górze
6 (100%) 1 ocen.


źródło: PAP

Tagi

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.