Projekt ustawy zakazującej dokonywania aborcji na podstawie przesłanki eugenicznej został dziś złożony przez komitet na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Ta inicjatywa to realna nadzieja, aby zakończyć zabijanie dzieci w Polsce – mówiła podczas konferencji prasowej przed gmachem Sejmu Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcje. Jak wyjaśniają twórczynie Komitetu, to na mocy przesłanki eugenicznej zabijanych jest w Polsce 96 proc. dzieci spośród wszystkich, poddawanych aborcji. Tzw. przesłanka eugeniczna pozwalają na aborcję w sytuacji, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Jak wyjaśniła podczas konferencji prasowej przed gmachem Sejmu Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, inicjatywa ta jest przywróceniem “nadziei dzieciom, matkom i rodzinom” i szansą na zakończenie legalnej praktyki aborcyjnej, zgodnie z którą dzieci, u których zdiagnozowano podejrzenie choroby lub niepełnosprawności, zabijane są często w 4.-6. miesiącu ciąży, ponieważ wcześniej wiele podejrzeń chorób jest niemożliwych do zdiagnozowania. Wskazała przy tym na olbrzymią dyskryminację dzieci, którym odmawia się prawa do życia ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności.

Jak podkreśliła Korzekwa-Kaliszuk, projekt ustawy zawiera niewielką zmianę w obecnie obowiązującej ustawie, w której jest możliwość dokonywania aborcji na mocy przesłanki eugenicznej, pozwalającej na zabijanie dzieci podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność. “Podkreślam, że rzecz dotyczy podejrzenia choroby, a nie pewności. Nigdy nie ma pewności, że dziecko jest chore, a doświadczenia rodzin, w których dzieci rodziły się zdrowe lub w lepszym stanie niż prognozowano, pozwalają nam przypuszczać, że te diagnozy często są błędne i niepotwierdzone” – wyjaśniała Korzekwa-Kaliszuk. Jak dodała Kaja Godek, zmiana ustawy pozwoli zatem na uratowanie bardzo dużej liczby dzieci dzięki niewielkiej zmianie prawnej.

„Tak jak teraz nie można zabijać dzieci zdrowych, tak nie będzie wolno zabijać dzieci chorych” – podsumowała pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcje Kaja Godek. Jak wyjaśniła, złożone u marszałka Sejmu zawiadomienie o utworzeniu komitetu powinno zostać przyjęte w ciągu 14 dni, a po tym terminie komitet rozpocznie zbiórkę podpisów pod projektem ustawy, których należy zebrać minimum 100 tys.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.