25 tys. zniczy z Podkarpacia zapłonie na lwowskich cmentarzach

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 25 tys. zniczy, które w ostatnich dniach zebrano na Podkarpaciu, we Wszystkich Świętych zapłonie na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich we Lwowie oraz kilku nekropoliach w obwodzie lwowskim.

„Tegoroczna zbiórka trwała przeszło tydzień. W piątek znicze dotrą do Lwowa” – powiedziała w czwartek PAP koordynatorka akcji Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie. Przypomniała, że „była to już 11. edycja akcji +Światełko pamięci+”. Przedsięwzięcie organizują wspólnie Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów.

W tym roku w akcji brali udział także studenci, uczniowie, stowarzyszenia kresowian, harcerze, organizacje strzeleckie. W regionie oprócz Rzeszowa znicze na lwowskie cmentarze zbierano w blisko 70 miejscowościach, m.in. w Krośnie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Sanoku, Mielcu, Jarosławiu, Tyczynie i Głogowie Małopolskim. Wolańska zauważyła, że na Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada. „Jeszcze kilkanaście lat temu na Łyczakowie, czy na Cmentarzu Janowskim, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, tylko na nielicznych polskich grobach płonęły znicze. Nasza akcja to zmieniła, od kilku lat jest inaczej” – podkreśliła.

Założony w 1786 roku Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie. Na tej nekropoli spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach. Natomiast na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.

Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego – w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym. Znicze z Podkarpacia maja także zapłonąć na cmentarzach w Mościskach, Gródku Jagiellońskim, Strzelczyskach i Pnikucie

foto. flickr

Zobacz także
Wasze komentarze