Fot. pixabay

Abp Depo: dokonano ponad 9 mln aborcji. Kto niszczy ten świat – koronawirus czy sam człowiek?

Od stycznia do czerwca, dokonano w klinikach ponad 9 mln aborcji. Kto więc niszczy ten świat – koronawirus czy sam człowiek, odchodząc od Boga i Jego przykazań – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 10 czerwca w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszy i rocznic święceń kapłanów archidiecezji częstochowskiej.

W homilii abp Depo przypomniał, że kapłaństwo jubilatów jest związane z wielkim dziełem Soboru Watykańskiego II. – To ten Sobór określił w Duchu Świętym tożsamość Kościoła, który w Chrystusie jest niejako sakramentem, czyli znakiem zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego, znakiem widzialnym objawienia się Boga w świecie – podkreślił abp Depo. Metropolita częstochowski przypomniał, że „kapłani są w służbie”– Zostaliśmy wezwani, ale zgodziliśmy się na to, żeby służyć, nieraz przechodząc przez ciemną dolinę, tak jak teraz w czasie pandemii, wskutek której zmarło 400 tys. osób – podkreślił i dodał równocześnie: „W tym samym czasie, od stycznia do czerwca, dokonano w klinikach ponad 9 mln aborcji”.

>>> Watykan: utworzono komisję nt. koronawirusa. „Przyszłość musi się opierać na Bogu”

– Kto więc niszczy ten świat – koronawirus czy sam człowiek, odchodząc od Boga i Jego przykazań, określając samego siebie bogiem? – pytał metropolita częstochowski i zacytował słowa Ewangelii: „Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni”. – Kompromis właściwy ludzkim zachowaniom, widoczny również teraz, w okresie przedwyborczym, obcy jest relacjom z Chrystusem. Jesteśmy bowiem wezwani do współpracy z Bogiem na wzór Maryi w postawie zawierzenia, niezależnie od tego, co nas spotyka – zakończył abp Depo. W imieniu jubilatów ks. kan. Tadeusz Bijata podziękował metropolicie częstochowskiemu za dar Mszy św., ks. Mendakowi za „troskliwą opiekę”, braciom w kapłaństwie za „pomoc i dobry przykład”, Siostrom Kanoniczkom Ducha Świętego, które służą w Domu Księży im. Jana Pawła II, za „samarytańską posługę” oraz osobom świeckim związanym z domem, z których „można brać przykład modlitwy”.

EPA/ORLANDO BARRIA

Ks. Bijata przypomniał za św. Janem Pawłem II: „Pan zdaje się do nas mówić: «Potrzebuję twoich rąk, ażeby dalej błogosławić. Potrzeba Mi twoich warg, ażeby dalej mówić. Potrzebuję twojego ciała, aby dalej cierpieć. Potrzeba Mi twego serca, bym mógł dalej kochać. Potrzebuję całego ciebie, by dalej zbawiać»”. Jubileusze obchodzili: ks. kan. Marian Wojtasik (72 lata kapłaństwa i 101. rocznica urodzin), ks. kan. Tadeusz Bijata i ks. Edward Kosior (60 lat kapłaństwa), ks. kan. Eugeniusz Lubiszewski (55 lat), ks. kan. Ireneusz Trzebski (50 lat), ks. Stefan Leśniewski (25 lat) oraz ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz abp. Depo (20 lat).

>>> Miał 2% mózgu, jego rodzicom proponowali aborcję. Dzisiaj Noah zadziwia lekarzy

Dom Księży Emerytów archidiecezji częstochowskiej mieści się przy ul. 3 Maja 6/8 w Częstochowie. Inicjatorem jego budowy był pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina. Był to w Polsce kolejny, ósmy ośrodek, dla księży emerytów. Pierwszy zbudowano we Włocławku w 1919 r., natomiast częstochowski 5 lat później. Nowa dobudowana część powstała w latach 1979-82. Kamień węgielny dla budynku poświęcił Ojciec Święty 4 czerwca 1979 r., a wmurował go 19 sierpnia 1980 r. bp Stefan Bareła. Od tego dnia dom ten nosi nazwę: Dom Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie. M. in. przez ponad 30 lat Domem Księży Emerytów w Częstochowie kierował ks. prał. Ludwik Warzybok. Od 2003 r. funkcję dyrektora Domu Księży Emerytów pełni ks. prał. Czesław Mendak.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze