Abp Jędraszewski: Akt Intronizacyjny musi odnowić naszego ducha

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jezus Chrystus, Król Żydowski, Król Wszechświata – bo odniósł zwycięstwo nad wszelkim złem i śmiercią, która wydawała się być ostateczną triumfatorką po grzechu Adama. Tego Króla Wszechświata w sposób szczególny pragnie czcić Kościół w ostatnią niedzielę roku liturgicznego – powiedział abp Marek Jędraszewski metropolita łódzki podczas Mszy św. kończącej Rok Miłosierdzia w parafii Miłosierdzia Bożego w Pabianicach.

Eucharystia rozpoczęła się uroczystą procesją, której uczestnicy przeszli przez Bramę Miłosierdzia. Wszystkich przybyłych na tę uroczystość, przywitał proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. Marek Wochna, który przypomniał jak rok temu Ksiądz Arcybiskup w strugach deszczu otwierał Bramę Miłosierdzia w tej parafii. – Dziś kończymy rok Bożego Miłosierdzia. Nieme konfesjonały i my kapłani jesteśmy świadkami wielkich dzieł Bożych, które miały miejsce – zaznaczył duchowny.

Na początku homilii metropolita łódzki odwołał się do słów Ewangelii, która opowiada o śmierci Pana Jezusa na krzyżu i o nawróceniu jednego z łotrów, z którym Chrystus był ukrzyżowany. Pośród ludu, który stał i patrzył na śmierć Jezusa, znaleźli się szydercy, ale także ludzie, którzy wierzyli w to, że jest On Bożym synem. – Dlatego pod krzyżem stała Jego Matka, grono niewiast i apostoł Jan. Do tych, którzy wierzyli, że Jezus jest Panem, należał także „dobry łotr”, ukrzyżowany wraz z Chrystusem. Stąd najpierw uznanie przez niego, że ta kara, którą otrzymał jest słuszna gdyż jest złoczyńcą, a po wtóre nadzieja, że mimo tego, że umrze, może złożyć swój los w ręce ukrzyżowanego Zbawiciela Świata. Stąd jego prośba, aby Chrystus pamiętał o nim, kiedy znajdzie się już w swoim Królestwie. Jezus zapewnił go – „jeszcze dziś będziesz ze mną w Raju”. Była to swego rodzaju słowna kanonizacja – podkreślił.

Zdaniem kaznodziei słowa Ewangelii od wieków mówią światu, jak bardzo Bóg umiłował świat. Tę radosną wieść głosi Kościół całemu światu i to wokół niej toczyły się przez ostatni rok wszystkie wydarzenia związane z Jubileuszem Miłosierdzia. Przejawem tego są liczne Komunie św., które stały się udziałem tych wszystkich, którzy zawierzyli Bożemu Miłosierdziu.

Arcybiskup odniósł się także do wczorajszej uroczystości jaka miała miejsce w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowskich Łagiewnikach w przeddzień Uroczystości Chrystusa Króla. Episkopat Polski, licznie zebrane duchowieństwo, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, ogromna rzesza wiernych – w uroczystym Akcie Intronizacyjnym, uznali Chrystusa, jako Króla Wszechświata, Króla naszego narodu, Pana naszych serc i naszych sumień.

„Przez ten Akt chcemy zobowiązywać się do tego, żeby nasz sposób myślenia i postępowania był zgodny z Ewangelią. Stając się niekiedy znakiem sprzeciwu dla tego świata. Świata zła, kłamstwa, złości, wojen i przestępstwa. Wczoraj uznaliśmy Chrystusa, za naszego Króla. Dzisiaj czynimy to w całej Polsce, we wszystkich kościołach i kaplicach” – powiedział metropolita łódzki.

Duchowny podkreślił, że Akt Intronizacyjny nie może być „jedną z formułek religijnych”. To musi być program odnowy naszego ducha. Czasem ciągłej refleksji: czy ja w swoim postępowaniu jestem wiernym rycerzem Królestwa Chrystusa? Refleksja nad tym, czy jest On Panem mojego sposobu życia i czy daję świadectwo o Chrystusie, czy przyczyniam się do zmiany tego świata na lepsze?

Abp Jędraszewski podkreślił, że tam, gdzie jest Chrystus i jego Królestwo tam jest miłość, przebaczenie i pokój. A tymczasem we współczesnym świecie jest tak wiele nienawiści, wojen i zła. „Na to wszystko jedyną odpowiedzią jest urzeczywistnienie nauczania Chrystusa, co nie jest łatwe ale jest konieczne” – podkreślił.

Na zakończenie homilii metropolita łódzki poformował o diecezjalnych misjach, które rozpoczęły się w sobotę 19 listopada w parafii katedralnej w Łodzi. Są to Misje Miłosierdzia, które „mają ugruntować nas w byciu w pełni świadomym i odpowiedzialnym członkiem Chrystusowego Królestwa”. Jednocześnie mają one przygotować archidiecezję do jubileuszu 100-lecia archidiecezji łódzkiej, który obchodzony będzie w 2020 r.

Abp Jędraszewski: Akt Intronizacyjny musi odnowić naszego ducha
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze