Uczestnicy XXIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja podczas mszy na Jasnej Górze, fot. PAP/Waldemar Deska

Abp Jędraszewski do Rodziny Radia Maryja: budujecie autentyczny chrześcijański humanizm

– Od prawie 30 lat tworzycie wspólnotę zatroskaną o to, by budować autentyczny chrześcijański humanizm. Trwajcie w tym wielkim humanistycznym dziele – powiedział abp Marek Jędraszewski do uczestników XXIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zgromadzonych na mszy św. na Błoniach Jasnogórskich.

Abp Jędraszewski mówił w homilii o chrześcijańskim humanizmie, który przez setki lat budował cywilizację i kulturę europejską a który dziś, podobnie jak 100 lat temu, jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie z uwagi na brak wiary i bezbronność wobec wyrastających z marksizmu nowych ideologii. Tegoroczna Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę ze względu na zaplanowaną na jutro II turę wyborów prezydenckich, odbywa się wyłącznie dziś. Dodatkowo wiernych obowiązują zasady sanitarne, wprowadzone w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Wszystko postawiłem na Maryję”.

Abp Marek Jędraszewski podczas XXIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze, fot. PAP/Waldemar Deska


Spotkanie z udziałem tysięcy wiernych rozpoczęło się modlitwą różańcową o godz. 12. 30. Odśpiewano też suplikacje. Po modlitwie uczestnicy mogli wysłuchać koncertu. Wystąpił Maciej Wróblewski, o. Azariasz Jacek Hess OFM i o. Julian Mieczysław Śmierciak OFM oraz Eleni. O godz. 15. w Godzinie Miłosierdzia wierni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po czym rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Razem z nim modlili się liczni biskupi.

Dziś na Jasną Górę dotarła też Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa, fot. PAP/Waldemar Deska

Abp Jędraszewski w homilii przypomniał życiorys patrona dzisiejszego dnia, św. Benedykta z Nursji, który urodził się w czasie niepewności i zamętu, gdy po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego kończył się dotychczasowy świat. Jego radykalnie ewangeliczna decyzja o podjęciu życia pustelniczego pociągnęła innych, co doprowadziło do powstania pierwszej wspólnoty benedyktyńskiej w klasztorze na Monte Cassino. Jak podkreślił abp Jędraszewski, mnisi benedyktyńscy nieśli stamtąd na całą Europę zasady chrześcijańskiego humanizmu, opierającego się na przekonaniu o wartości każdej osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga. Ten humanizm powoli przekształcał okrutne zwyczaje ludów, które zajęły kontynent. „Św. Benedykt swoim życiem i dziełem wywarł zasadniczy wpływ na rozwój cywilizacji i kultury europejskiej” – przypomniał słowa Benedykta XVI metropolita krakowski.

Dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk fot. PAP/Waldemar Deska

Podkreślił też, że ponad tysiąc lat temu do tej nowej, przesiąkniętej chrześcijańskim humanizmem Europy dołączyła Polska, nie bez udziału mnichów benedyktyńskich, do których grona zaliczali się i św. Wojciech i Pięciu Braci Męczenników. Zaznaczył też, że chrześcijaństwo złączyło się głęboko z polską tożsamością i kulturą. Następnie abp Jędraszewski przypomniał dzieje wojny polsko – bolszewickiej, kiedy to chrześcijański humanizm na polskiej ziemi znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie i kiedy to modlitwy wznoszone przez cały naród zostały wysłuchane a kraj – ocalony.

>>> Przeor Jasnej Góry: zapraszam do sanktuarium! Przybywajcie bez lęku

Dziś jako Europa i Polska znajdujemy się w obliczu równie śmiertelnego niebezpieczeństwa. Tym razem ma ono charakter przede wszystkim kulturowy – powiedział metropolita krakowski. Wyjaśnił że ludzie, żyjąc tak, jakby Boga nie było, odrzucając prawo naturalne i obiektywną prawdę, w obliczu pustki duchowej stają się zupełnie bezbronni wobec ideologii wyrastających, jak bolszewizm, z marksizmu, podważających instytucję małżeństwa i rodziny a także tworzących programy, których celem jest deprawacja dzieci i młodzieży.

fot. PAP/Waldemar Deska

Podkreślił, że dziś, podobnie jak 100 lat temu polscy biskupi w obliczu zagrożenia, wołamy do Maryi – „Matko ratuj”, prosimy o siły ducha, by nie ulegać dyktaturze mniejszości, o rozeznanie, co jest dobre a co złe oraz o umiejętność wybierania zawsze dobra. Przypomniał, że odpowiedź Matki Bożej zawsze brzmi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie Mój Boży Syn, wsłuchujcie się w Jego głos”. Zwrócił też uwagę, że przykładem tego wsłuchania się był św. Jan Paweł II, który też zawsze upominał się o chrześcijański humanizm.

fot. PAP/Waldemar Deska

Zwracając się do pielgrzymów powiedział: od prawie 30 lat tworzycie wspólnotę zatroskaną o to, by budować autentyczny chrześcijański humanizm. Trwajcie w tym wielkim humanistycznym dziele. Trwajcie w nim dzisiaj, jutro i przez następne miesiące i lata. Abp Jędraszewski pomodlił się też słowami pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”. Po homilii pieśń tę zaśpiewali zgromadzeni na Jasnogórskich Błoniach pielgrzymi.

Przeczytaj też >>> Bp Muskus: Maryja jest Matką nadziei bo doświadczyła zwycięstwa życia

Na zakończenie Mszy św. zgromadzeni mogli wysłuchać specjalnego pozdrowienia, jakie w ostatnią niedzielę skierował do nich papież Franciszek. „Serdecznie witam was wszystkich, Rzymian i pielgrzymów z różnych krajów. W szczególności pozdrawiam Polaków i błogosławię wielką pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium Częstochowskiego, która odbędzie się w najbliższą sobotę, w stulecie urodzin św. Jana Pawła II, pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję”. Błogosławię tej pielgrzymce” – powiedział papież. W Eucharystii na Jasnogórskich Błoniach uczestniczyły tysiące pielgrzymów. Obecni byli też liczni przedstawiciele rządu RP a także posłowie Europarlamentu.

fot. PAP/Waldemar Deska

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, dzięki czemu rozgłośnia jest odbierana także w wielu miejscach zamieszkałych przez Polonię. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Słuchalność Radia Maryja w grupie wiekowej 15-75 lat w okresie od marca do maja 2020 r. wyniosła 1,5% udziału. W analogicznym przedziale czasu rok temu było to 1,7% – wynika z badań Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze