PAP/Jacek Bednarczyk

Abp Jędraszewski na wigilii dla ubogich: Boże Narodzenie uczyniło świat lepszym

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Cudowne wydarzenie, które sprawiło, że świat stał się inny – lepszy, bo bliższy Panu Bogu, a jednocześnie lepszy, także dlatego, że ludzie, zwłaszcza w pamiątkę Narodzin Pana Jezusa chcą być razem, chcą dzielić się swoim sercem – powiedział dziś abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski uczestniczył w tradycyjnej wigilii dla osób bezdomnych, ubogich i samotnych przygotowywanej przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Po odczytaniu Ewangelii o narodzeniu Jezusa, abp Marek Jędraszewski podkreślił wyjątkowość tego, co stało się ponad 2 tys. lat temu w Betlejem. – Cudowne wydarzenie, które sprawiło, że świat stał się inny – lepszy, bo bliższy Panu Bogu, a jednocześnie lepszy, także dlatego, że ludzie, zwłaszcza w pamiątkę Narodzin Pana Jezusa chcą być razem, chcą dzielić się swoim sercem, chcą wyrażać to, co dobre i piękne w ich sercach. W chwili, kiedy łamią się białym opłatkiem, wyrażają to, co w nas najszlachetniejsze i najcudowniejsze, a co jest odblaskiem wielkiej miłości, którą obdarzył nas Bóg dając nam swojego Syna – mówił metropolita krakowski.

>>>Biografia opłatka

– Niech Święta Bożego Narodzenia będą pełne pokoju i radości. A zbliżający się nowy rok niech będzie rokiem pod każdym względem szczęśliwym, bogatym we wszelką pomyślność, przede wszystkim w dobre zdrowie. Niech Pan Bóg wam błogosławi – życzył hierarcha.

PAP/Jacek Bednarczyk

Do świątecznego stołu podano tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, smażonego karpia z ziemniakami i surówką z kapusty, kluski z makiem, a także owoce, ciasto i napoje.

Każdy uczestnik wychodząc otrzymał paczkę z żywnością, a w niej dwie konserwy mięsne, konserwę rybną, cukier, chałkę, masło roślinne, ciastka, kakao, herbatę, jabłka i czekoladę. O świąteczny wystrój stołów zadbały dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas, przygotowując stroiki i kartki z życzeniami świątecznymi dla uczestników.

Tradycyjnie już wspólne kolędowanie poprowadziła Maria Lamers, krakowska wokalistka, poetka i kompozytorka.

>>>Ten opłatek towarzyszy wigiliom prezydenta i biskupów. Zobacz skąd pochodzi

Wigilię obsługiwała armia wolontariuszy: Siostry Albertynki, harcerze z ZHP i ZHR, wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas, a także liczna grupa osób „niezrzeszonych”, które po prostu chcą podarować trochę swojego czasu potrzebującym. Świąteczne potrawy przygotowano w Kuchni św. Brata Alberta. Pomagała w tym m.in. młodzież z opiekunami z Ochotniczych Hufców Pracy.

PAP/Jacek Bednarczyk

Wigilię pomaga sfinansować krakowski MOPS oraz Wojewoda Małopolski. Głównym sponsorem jest firma Transgourment Sp. z o.o., właściciel sieci sklepów Selgros, która dostarcza część żywności i jednorazowe naczynia. Właściciel Starej Zajezdni bezpłatnie użyczył sali na wigilię.

Przed Bożym Narodzeniem do podopiecznych Caritas Archidiecezji Krakowskiej trafiło ponad 30 ton artykułów spożywczych, zebranych podczas XVII Przedświątecznej Zbiórki Żywności Caritas. W zbiórkę zaangażowanych było ponad tysiąc wolontariuszy, którzy kwestowali w prawie stu sklepach, a następnie przygotowali paczki żywnościowe.

Zobacz także
Wasze komentarze