fot. Pexels

Abp Jędraszewski: nadzwyczajni szafarze nie mogą zastępować kapłanów w udzielaniu Komunii św.

O istocie liturgii i jej godnym przeżywaniu rozmawiał abp Marek Jędraszewski z wiernymi zgromadzonymi na kolejnym spotkaniu z cyklu „Dialogi z Arcybiskupem”. Spotkanie odbyło się w kolegiacie św. Anny w Krakowie.

Spotkanie metropolity krakowskiego z wiernymi w kolegiacie św. Anny dotyczyło zagadnień związanych ze sposobem celebrowania liturgii w Kościele i nosiło tytuł „Liturgia – sprawnie czy godnie?”. Wierni zebrani spotkanie ze swoim arcybiskupem rozpoczęli od obejrzenia sondy ulicznej, podczas której pytano krakowian o ich oczekiwania odnośnie Mszy Świętej w tutejszych kościołach oraz sposobów jej odprawiania i w niej uczestniczenia. Wśród odpowiedzi padały konkretne zastrzeżenia i uwagi przede wszystkim do kapłanów – celebransów i kaznodziei, aby kazania były treściwe i krótkie, a także by sposób celebracji niósł ze sobą poczucie przeżywania tajemnic wiary z zachowaną właściwą temu symboliką.

Do słów ankietowanych odniósł się abp Marek Jędraszewski w katechezie. Zwrócił uwagę, że zanim zadamy sobie pytanie „jak sprawować liturgię?” musimy najpierw zastanowić się „czym jest liturgia?”. Odwołując się do Konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium przypomniał, że liturgia jest źródłem i szczytem naszego życia i życia Kościoła, więc z założenia błędem jest „patrzenie na zegarek i denerwowanie się, bo tyle spraw do załatwienia”. – Liturgia Mszy Świętej jest pamiątką Pana naszego Jezusa Chrystusa – podkreślił mocno abp Jędraszewski. – Idziemy na Mszę, żeby łączyć się z ofiarą Chrystusa – dodał opisując, że takie myślenie ma w nas kształtować postawę podczas celebrowania Mszy Świętej.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że zarówno celebrujący niedzielną Mszę Świętą kapłan, jak i uczestniczący w niej wierni muszą się do tego przygotować zarówno intelektualnie, jak i duchowo. Zachęcił, by na przykład w rodzinach i wspólnotach czytać niedzielną liturgię słowa z wyprzedzeniem oraz by zwrócić uwagę jak w naszych parafiach wygląda oprawa liturgiczna, jak czytane jest Słowo Boże, jak prowadzone są śpiewy.

Fot. flickr/Archidiecezja Krakowska

Pytania, które można było wysłać z wyprzedzeniem przez formularz na stronie internetowej www.dialogi.pl prowadzący podzielili na kategorie tematyczne. Pierwsza z nich dotyczyła sprawowania Eucharystii w rycie Trydenckim. W odpowiedzi na pytanie dlaczego został zmieniony ówczesny ryt, arcybiskup przypomniał, że Sobór Watykański II nie zmienił jednego właściwego sposobu odprawiania Mszy Świętej, który miałby być utrzymany od początków Kościoła. Zwrócił uwagę, że sposób celebrowania liturgii ustanowiony w połowie XVI wieku też był już ówczesną interpretacją tego, co Pan Jezus ustanowił kilkanaście wieków wcześniej także bazując na tradycjach współczesnej sobie kultury. Abp Jędraszewski przypomniał, że dalej liturgię rytu trydenckiego można odprawiać, mając świadomość, że jej uczestnicy będą ją rozumieć, w czasach, kiedy język łaciński nie jest już powszechnie znany.

Wśród pytań pojawiły się także wątpliwości o konieczność posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Arcybiskup zgodził się, że nie mogą oni zastępować kapłanów w udzielaniu komunii. Przypomniał, że ich głównym zadaniem jest zanoszenie Najświętszego Sakramentu w niedziele do osób, które nie mogą przyjść do kościoła z powodu choroby. Pomagać mogą także w sprawnym rozdawaniu Komunii Świętej podczas liturgii, jeżeli jest taka potrzeba, zwłaszcza podczas świąt i dużych celebracji.

Ostatnie pytanie, które zostało zadane arcybiskupowi dotyczyło jego wspomnień z liturgicznych celebracji ze świętym papieżem Janem Pawłem II. Metropolita podzielił się, że nie dało się nie zauważyć jak pięknie papież przeżywał każda odprawianą Mszę Świętą. – Jego oblicze jest pełne pokoju. On głęboko przeżywał to, co jest sprawowane na ołtarzu. On uczestniczył w cudzie przeistoczenia. On łączył siebie z ofiarą Chrystusa – przekazał zebranym abp Jędraszewski wspominając św. Jana Pawła II. Życzył także sobie i wszystkim kapłanom, by choć po części przeżywali tak liturgiczne celebracje.

„Dialogi” to cykl tematycznych spotkań abp. Marka Jędraszewskiego z wiernymi, ale także ze wszystkimi zainteresowanymi. Spotkania rozpoczynają katechezy na wybrany w danym miesiącu temat, następnie arcybiskup metropolita odpowiada najpierw na nadsyłane wcześniej pytania, a potem na pytania zadawane przez osoby obecne na spotkaniu. Kolejne „Dialogi” odbędą się 13 grudnia w bazylika Trójcy Świętej oo. dominikanów. Temat ostatniego w tym roku spotkania to: „Modlitwy charyzmatyczne w Kościele”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze