Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Abp Marek Jędraszewski, dotychczasowy metropolita łódzki został nowym metropolitą krakowskim. Zastąpi na tym stanowisku odchodzącego na emeryturę kard. Stanisława Dziwisza.

Medialne spekulacje, kto mógłby zastąpić odchodzącego hierarchę trwały od ponad roku. Dziś papieskim dekretem powołany został na to stanowisko abp. Marek Jędraszewski.

Nowy krakowski metropolita ma 67 lat, pochodzi z Poznania i jest profesorem teologii. Wyświęcony na kapłana 43 lata temu, biskupem został prawie 20 lat temu. Jest autorem wielu znaczących książek i publikacji m.in. „Bóg filozofów i Bóg Jezusa Chrystusa”, „Edyta Stein: Filozof i łaska wiary”, „Filozofia i modlitwa”, Odzyskać samych siebie”, „Wybrać większą wolność. Karol Wojtyła o człowieku”. Jego biskupim zawołaniem jest: „Scire Christum”, czyli „Znać Chrystusa”.

Abp Marek Jędraszewski święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1973 roku z rąk abpa Antoniego Baraniaka. Pierwsze dwa lata kapłaństwa spędził w parafii św. Marcina w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego.
Jako młody kapłan wyjechał do Rzymu, na studia na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Po powrocie do Polski był w latach 1980-96 adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Pełnił równocześnie funkcję prefekta Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu (1980-87), redaktora i redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego” (1987-96). W 1983 roku odpowiadał za poznański etap pielgrzymki Jana Pawła II.

Święcenia biskupie przyjął z rąk abpa Juliusza Paetza 29 czerwca 1997 roku w Poznaniu. W 2012 roku papież Benedykt XVI mianował bp. Marka Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą łódzkim.

fot. EpiskopatNews/flickr.com

Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim
6 (100%) 3 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze