fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Adam Walanus – http://www.adamwalanus.pl/

Abp Ryś do alumnów: fałszywe poczucie wybrania może być tarczą przeciw Słowu Bożemu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Powiedz księdzu o jego grzechach… Fałszywe poczucie wybrania może być tarczą przeciw słowu Bożemu – mówił abp Grzegorz Ryś w homilii podczas mszy św. sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Nawiązując do czytania mówiącego o spotkaniu króla Achaba z Eliaszem podkreślił, że słowo to jest przejmującym komentarzem do tego, co przeżywamy w ostatnich dniach w Polsce i w Kościele.

Podczas mszy św. sprawowanej 16 czerwca w seminaryjnej kaplicy pw. Dobrego Pasterza abp Ryś odniósł się do czytania z 1 Księgi Królewskiej (1 Krl 21, 17-29), które opowiada o spotkaniu Achaba z Eliaszem. – To słowo jest przejmującym komentarzem do tego, co przeżywamy w ostatnich dniach w Polsce i w naszym własnym Kościele. Kiedy Bóg posyła Eliasza ze słowem do Achaba, reakcją Achaba jest agresja, negacja. Absolutnie na nic się nie godzi. Sam widok proroka, który mu mówi o grzechu, jest nie do przyjęcia – powiedział.

>>> Nowe zasady formacji w seminariach duchownych. Co się zmieni?

– Jak ma słowo Boga znaleźć człowieka, skoro on traktuje to słowo jako agresora w swoim życiu? A tego, który przynosi mu prawdę Bożą traktuje jako swojego wielkiego przeciwnika. Powiedz księdzu o jego grzechach. Ludzie tego się boją. Pierwszą reakcją jest nasza agresja – że ktoś w ogóle śmiał cokolwiek powiedzieć, zwrócić uwagę wybranemu przez Boga. Wtedy Boże wybraństwo staje się tarczą przeciwko słowu Bożemu, które przychodzi. Ja się zasłaniam przed słowem Boga głupim, fałszywie rozumianym poczuciem wybrania – podkreślił arcybiskup.

Metropolita łódzki, zwracając się do alumnów, powiedział też, że jeśli chcą poznać prawdę o sobie, muszą przyglądać się, jacy są na wakacjach. – W seminarium człowiek może być doskonały po prostu z braku okazji. Wakacje dostarczą wiele okazji, by się z tym słowem – danym nam przez Pana na rozesłanie – zmierzyć – mówił.

>>> Przyjął święcenia kapłańskie w więzieniu, w którym odsiadywał własną karę [GALERIA]

Eucharystię wraz z arcybiskupem łódzkim koncelebrowali wychowawcy seminaryjni oraz księża profesorowie. Na liturgii, obok kleryków seminarium diecezjalnego, obecni byli alumni z Seminarium 35+ oraz Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater. Eucharystia zakończyła rok akademicki 2019/2020 – czas formacji duchowej i intelektualnej. Teraz klerycy udadzą się na wypoczynek oraz praktyki wakacyjne w swoich rodzinnych parafiach. Aktualnie w WSD na pięciu kursach studiuje 46 alumnów, wśród których jest ośmiu wyświęconych w tym roku diakonów oraz ośmiu kleryków z roku propedeutycznego.

>>> Polski ksiądz napisał „Litanię do wirusa”. Mamy jej treść!

Zobacz także
Wasze komentarze