Syria, 2016

Adwokatura przekaże PAH 100 tys. zł na pomoc dla Aleppo

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, wykonując wolę Krajowego Zjazdu Adwokatury, który zobowiązał NRA do udzielenia pomocy finansowej mieszkańcom Aleppo, postanowiło przekazać na ten cel 100 tys. złotych. Pieniądze będą przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej.

W czwartek po południu w siedzibie PAH prezes NRA Jacek Trela podpisze umowę darowizny z Janiną Ochojską.

„Jest zupełnie oczywiste, że Aleppo potrzebuje naszej pomocy. Postanowiliśmy więc przekazać na ten cel kwotę raczej znaczną. Uchwała zjazdu o wsparciu dla Aleppo była inicjatywą adwokatury warszawskiej, która postanowiła okazać solidarność pomna swoich wojennych doświadczeń, gdy w wyniku niemieckiej okupacji i powstania warszawskiego zginęło 95 proc. stołecznych aplikantów adwokackich i połowa warszawskiej palestry. Uchwała zjazdu zapadła jednogłośnie” – powiedział w środę PAP prezes Trela.

Jak podała adwokatura, kwota, którą w czwartek Prezydium NRA przekaże PAH, to początek adwokackiej zbiórki na rzecz mieszkańców Aleppo. „PAH uruchomi rachunek, na który środki finansowe będą mogły wpłacać okręgowe rady adwokackie i indywidualni adwokaci. Zwieńczeniem zbiórki będzie Spotkanie Noworoczne Adwokatury, które odbędzie się 20 stycznia w Warszawie. Podczas spotkania wolontariusze z Polskiej Akcji Humanitarnej będą zbierać datki do puszek” – zapowiedziano.

Misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii prowadzi działania w 50 obozach dla uchodźców wewnętrznych na terenie prowincji Idlib i Aleppo, gdzie obejmuje systematyczną pomocą ok. 35 tys. osób. W ostatnich dniach do 7 obozów w zachodniej części prowincji Aleppo dotarło 255 rodzin (1319 osób) ewakuowanych z miasta Aleppo. 

„Pracownicy misji PAH w Syrii dostarczają nowoprzybyłym codziennie ponad 26 tysięcy litrów wody, zajmują się też wywozem śmieci i nieczystości oraz prowadzą szkolenia z zasad zachowania higieny w prowizorycznych warunkach i dużym skupisku ludzi. Ciężką sytuację dodatkowo utrudniają niskie temperatury i padający od dwóch dni śnieg” – podała PAH.

Według przytoczonego przez PAH raportu Wysokiego Komisarza do spraw Uchodźców (UNHCR) z 19 grudnia, między 16 a 19 grudnia, z Aleppo zostało ewakuowanych ponad 10300 ludzi. Ostrożne szacunki mówią o kolejnych dziesiątkach tysięcy osób, które czekają na możliwość opuszczenia zrujnowanego miasta. Polska Akcja Humanitarna jest gotowa na przybycie kolejnych potrzebujących. Szybka reakcja PAH jest możliwa dzięki niezwykłemu zaangażowaniu polskiego społeczeństwa – wpłatom od osób prywatnych i firm oraz licznym zbiórkom pieniędzy organizowanym oddolnie przez grupy przyjaciół, współpracowników, muzyków, naukowców, szkoły, teatry czy lokale gastronomiczne. 

Adwokatura przekaże PAH 100 tys. zł na pomoc dla Aleppo
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze