epa05605872 Syrians check a school that was bombed a day earlier, rebel-held Idlib, northern Syria, 27 October 2016. At least 35 people were killed in a bombing on a school in Idlib a day earlier. Most of the victims are school childrren and rescue workers. EPA/ABED KONTAR Dostawca: PAP/EPA.

Biały Dom: szkołę w Idlibie zbombardował reżim syryjski lub Rosja

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Albo rząd Syrii, albo Rosja jest odpowiedzialna za środowy nalot na szkołę w syryjskiej prowincji Idlib, w którym zginęło 26 cywilów – oświadczył w czwartek rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

„Nie wiemy jeszcze, czy tego nalotu dokonał reżim (prezydenta Syrii) Asada, czy Rosjanie, ale wiemy, że był to jeden z tych dwóch (podmiotów). Nawet jeśli był to reżim Asada, to jest on w stanie przeprowadzać takie ataki tylko dlatego, że wspiera go rząd rosyjski” – powiedział Earnest.

Wcześniej w czwartek strona rosyjska zaprzeczała, jakoby była odpowiedzialna za to bombardowanie.

Jak podawało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii, wojskowe samoloty przeprowadziły w środę sześć nalotów, w wyniku których zniszczone zostały dwie szkoły w mieście Has w prowincji Idlib. Według UNICEF-u (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom), w nalotach w Idlibie zginęło 22 dzieci i kilkoro nauczycieli.

Prowincja Idlib znajduje się w północno-zachodniej Syrii, w pobliżu Aleppo, i jest kontrolowana przez rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. 

foto. PAP/EPA/ABED KONTAR

Zobacz także
Wasze komentarze