Czy Polacy mordowali Żydów?

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Internecie trwa burza. Od kilku dni temat skali polskiego udziału w holokauście nie schodzi z głównych stron najbardziej poczytnych portali, media społecznościowe pękają od hasztagów – to prawdziwa wojna. Zastanówmy się jednak na spokojnie: czy Polaków można obwiniać o holokaust? 

„Polskie obozy śmierci istniały i żadne prawo nigdy tego nie zmieni” – napisał na Twitterze izraelski polityk, Ja’ir Lapid. Słowa te wywołały zarówno w Izraelu, jak i w Polsce bardzo żywiołową dyskusję, w której poszczególne strony sporu stoją na dwóch skrajnie różnych stanowiskach. Dla wielu słowa izraelskiego polityka są „pluciem na groby naszych przodków” oraz skrajną głupotą i ignorancją. Niektórzy jednak, jak np. lewicowa dziennikarka Eliza Michalik, idą twierdzeniu Ja’ira Lapida w sukurs, pisząc (pisownia oryginalna): „Polacy mordowali swoich Żydowskich sąsiadów w sposób zorganizowany, bez przymusu ze strony nazistów, z własnej woli, chciwości i podłości (…)”.


W sprawach tak delikatnych bardzo łatwo zranić drugiego człowieka, warto więc swoje twierdzenia budować w sposób wyważony i opierając się wyłącznie na prawdzie. Mówimy zatem: „sprawdzam”. 

Czy Polacy współdziałali z Niemcami? 

Ja’ir Lapid na potwierdzenie swojej wcześniejszej tezy przywołuje rodzinną historię (która okazała się być później zmyślonym kłamstwem). Jego babkę aresztowano w Serbii, po czym wysłano do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i zagazowano. „Dlaczego musiała odbyć tak długą drogę prowadzącą do swej śmierci? Dlaczego większość obozów działała w Polsce?” – dopytuje polityk i od razu odpowiada: „Ponieważ Niemcy wiedzieli, że przynajmniej część polskiego społeczeństwa będzie z nimi współdziałać”. 


Polityk wcale nie bierze niestety pod uwagę prostych historycznych i geograficznych faktów, które natychmiast zostały mu wytknięte. Po pierwsze w Polsce w dniu wybuchu II wojny światowej mieszkało około 3,5 miliona Żydów, co stanowiło niecało 10% obywateli naszego kraju. To więcej niż we wszystkich położonych na zachód od nas europejskich krajach razem wziętych! To zimna, mordercza kalkulacja kosztów spowodowała, że obozy zagłady powstały właśnie tutaj. Insynuowanie, że Polacy byli szczególnie chętni do kolaboracji z nazistami, po prostu nie znajduje potwierdzenia w faktach historycznych. W Polsce nigdy nie istniał kolaborujący z Niemcami rząd, w odróżnieniu od prawie wszystkich innych państw europejskich. Było wprost przeciwnie – Polskie Państwo Podziemne wykonało w czasie wojny ok. 2,5 tysiąca wyroków śmierci na szmalcownikach i kolaborantach. Czy taka postawa świadczyć ma o wyjątkowej uległości Polaków? 

Czy Polacy zabijali Żydów? 

Niemiecka propaganda, o czym świadczy chociaż słynne zarządzenie Reinharda Heydricha, koncentrowała się na przedstawianiu Żydów jako sprzymierzeńców bolszewizmu. Niemcy liczyli na to, że zajmując tereny, z których wycofywała się Armia Czerwona (masowe ludobójstwo Żydów zaczyna się w 1941 r.), sprowokują miejscową ludność do pogromów, które w przekonaniu ludzi odbywałyby się niejako w samoobronie. To zamierzenie częściowo się powiodło. Znane nam są pogromy ludności żydowskiej dokonywane przez Polaków. Niezaprzeczalnie w niektórych przypadkach Polacy kierowali się również najgorszymi, najniższymi instynktami, chciwością i podłością. Przypadki te zdarzały się jednak rzadko, a napastnicy często po wojnie uznawani byli za winnych. Nie można jednak przenosić winy z grupy parszywców na cały naród. Skłonnym do takiego rozumowania warto przypomnieć, że z Niemcami kolaborowali również Żydzi, nie przenosimy jednak winy na cały naród – byłoby to przecież absurdalne. 


Kto ujawnił holocaust?
 

Na koniec wreszcie warto zwrócić uwagę na wielki wkład, jaki włożyli Polacy w ujawnienie nazistowskich zbrodni na ludności żydowskiej. Za przykład wziąć można Jana Karskiego – człowieka, który poświęcił życie na przekonywanie i świadczenie o losie Żydów w okupowanej Polsce. 

Czy zatem ochocze tweetowanie i paplanie o „polskich zbrodniach na ludności żydowskiej” bez uwzględnienia całego kontekstu historycznego jest sprawiedliwe? Absolutnie nie. I należy o tym głośno mówić.

Czy Polacy mordowali Żydów?
5.6 (93.33%) 18 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze