Czy w piątek w oktawie Bożego Narodzenia jest dyspensa od postu?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wielu ludzi ma wątpliwości czy w piątek w oktawie Bożego Narodzenia nadal obowiązuje piątkowy post. Specjalnie dla Was opisaliśmy jak wygląda sytuacja.

Ponieważ w oktawie Wielkiej Nocy piątkowy post nie obowiązuje wielu ludzi błędnie uważa, że oktawa Bożego Narodzenia również znosi post. Tak jednak nie jest. Zgodnie z kan. 1251 KPK wyjątkiem od postu są tylko uroczystości, a takiej rangi oktawa Bożego Narodzenia nie posiada.

Od postu w granicach swojej diecezji może zwolnić nas biskup miejsca, o czym przypomina na Twitterze Konferencja Episkopatu.

W związku z rodzinnym charakterem święta Świętej Rodziny przypadającym dzisiaj jednorazowej dyspensy od postu udzielili:

– metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz
– metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź
– metropolita lubelski abp Stanisław Budzik
– ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda
– ordynariusz sandomierski bp Kazimierz Nitkiewicz
– ordynariusz łomżyński bp Janusz Stepnowski
– ordynariusz drohiczyński bp Tadeusz Pikus
– ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel

We wszystkich pozostałych diecezjach post obowiązuje.

Zgodnie z kan. 1245 jednorazowej dyspensy dla parafian i osób przebywających w parafii  może udzielić również ksiądz proboszcz. Jeśli zatem planujecie dzisiaj jakąś rodzinną imprezę, która absolutnie nie może obejść się bez soczystego kawałka golonki, a nie przebywacie akurat na terenie diecezji krakowskiej gdańskiej bądź lubelskiej to sugeruję jak najszybsze udanie się do księdza proboszcza i poproszenie go o udzielenie dyspensy.

Zobacz także
Wasze komentarze