fot. PAP/Darek Delmanowicz

Finał akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Około tysiąca uczniów odebrało w niedzielę w Przemyślu wyprawki szkolne podczas finału 10. edycji ogólnopolskiej akcji Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”.

Wśród plecaków z wyposażeniem było 13 przygotowanych przez parę prezydencką RP. „Cieszymy się, że możemy do niej dołączyć, przekazując wyprawki szkolne dzieciom z różnych miejscowości z całej Polski oraz polskich rodzin na Ukrainie” – mówiła pierwsza dama. „To wspaniali, utalentowani młodzi ludzie, którzy w przyszłości – jestem o tym przekonany – odniosą sukcesy i zrealizują swoje największe marzenia” – dodał prezydent.

Jak zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda, biorąc udział w tej akcji, możemy wesprzeć wielu uczniów i pokazać w ten sposób, jak bardzo w nich wierzymy.

„Chcemy, żeby z radością i entuzjazmem mogli rozpocząć nowy rok szkolny. Niech wszystkie tornistry w polskich szkołach będą zawsze pełne uśmiechów. Dziękujemy Caritas Polska i wszystkim zaangażowanym w to wartościowe przedsięwzięcie, a uczniom życzymy dobrego roku szkolnego” – przekazała para prezydencka.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

W akcję włączył się także jak co roku przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki – poinformowało PAP biuro prasowe KEP. „Najlepsze życzenia wszystkim dzieciom i dużo szczęśliwych dni w szkole” – powiedział hierarcha po spakowaniu plecaka dla dziesięciolatka.

W czasie niedzielnego finału na Rynku Starego Miasta w Przemyślu plecaki z wyposażeniem odebrało około tysiąca uczniów. Wręczał je dyr. Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. W tornistrach znalazły się m.in. zeszyty, piórniki, kredki, flamastry, długopisy, ołówki, plastelina.

Szef komunikacji Caritas Polska Robert Kazimierski powiedział PAP, że w tym roku Caritas przekaże dzieciom z ubogich rodzin około 20 tys. wyprawek szkolnych. Natomiast liczba wyprawek ofiarowanych przez 10 lat akcji sięgnie około 200 tysięcy.

Akcja jest finansowana z ogólnopolskiej zbiórki charytatywnych SMS-ów i z indywidualnych wpłat.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Tegoroczny finał akcji w Przemyślu został połączony z obchodami dni patrona miasta, świętego Wincentego, czyli tzw. Wincentiadą. Główną atrakcją muzyczną finału jest występ zespołu Afromental. Zaplanowano również wiele atrakcji dla całych rodzin.

Caritas Polska jest największą charytatywną organizacją pozarządową w kraju. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy dobroczynnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa na podstawie ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 roku ma status organizacji pożytku publicznego. Akcję „Tornister pełen uśmiechów” Caritas prowadzi od 2009 r.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze