Fotograficzna reprodukcja obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Arcydokładną fotograficzną reprodukcję obrazu Matki Bożej z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wykonał krakowski fotografik Piotr Tumidajski. Wkrótce będzie ją można zobaczyć w Internecie – podali dziś ojcowie Bernardyni, opiekunowie sanktuarium.

fot: kalwaria24.pl

„Zdjęcie obrazu wkrótce będzie dostępne na stronie internetowej sanktuarium. Na pewno umożliwi podziwianie artyzmu obrazu, ale przede wszystkim da jeszcze jedną szansę do kontemplacji piękna serca Maryi” – podkreślili oo. Bernardyni w komunikacie.

Miliardy pikseli, setki gigabajtów danych
Na reprodukcję kalwaryjskiego wizerunku Matki Bożej składa się 700 GB danych. Tumidajski wykonał 4508 zdjęć, a całość zawiera 9 mld pikseli. Obraz sfotografowano z nakładanymi sukienkami i koronami. Jak wyjaśnił artysta, technika fotografii gigapikselowej polega na wykonaniu kilkuset zdjęć obrazu, fragment po fragmencie, a następnie połączeniu ich w specjalistycznym programie komputerowym. „W technice tej obraz traktowany jest wycinkowo, a po złożeniu całości mamy możliwość dowolnego zbliżania fragmentów dzieła – możliwości analizy jego struktury” – powiedział.

Realizacja projektu trwała 40 dni, a samo fotografowanie kilka dni. „Pomiędzy dniami zdjęciowymi następowała weryfikacja materiałów, próbne scalenie i łączenie całości, tak, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku” – dodał Tumidajski. Bernardyni podkreślili, że realizacja projektu była wyzwaniem także dla nich, gdyż – z uwagi na pielgrzymów – odbywała się nocą. Zdaniem kustosza sanktuarium, o. Konrada Cholewy, dla zakonników poruszająca była modlitwa w ogromnej bliskości obrazu, a szczególnie podczas fotografowania. „Miałem przed oczyma Apostołów czuwających z Maryją w Wieczerniku” – wyznał kustosz.

Artysta wykonał także fotografie szat wotywnych. „Aby ukończyć dzieło należy jeszcze wykonać zdjęcia sukienki, która obecnie jest poddawana konserwacji” – podali oo. Bernardyni. Zdaniem ojca Konrada dzięki Piotrowi Tumidajskiemu i technice obraz w doskonałej rozdzielczości będą mogli oglądać wierni z całego świata. To druga tego typu inicjatywa w Polsce. Jako pierwszy sfotografowany został obraz „Jezu, ufam Tobie” z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach’

Obraz olejny na płótnie Matki Bożej Płaczącej powstał prawdopodobnie na początku XVII w. Jego twórca jest nieznany. Przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem. Jej postać przypomina Madonny pędzla Rafaela. Do klasztoru trafił w 1641 r., kilka dni po tym, gdy na twarzy Matki Bożej miały pojawić się krwawe łzy. Ofiarował go Stanisław Paszkowski, właściciel pobliskiej wsi Kopytówki.

Maryjny kult
Początkowo – zgodnie z wolą biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika – trafił do zakrystii. Rosnące zainteresowanie wiernych sprawiło, że biskup Tomasz Oborski uznał go za słynący łaskami i zgodził się w 1656 r. na umieszczenie wizerunku w ołtarzu świętej Anny głównego kościoła. W 1667 r. został przeniesiony do specjalnie w tym celu wybudowanej kaplicy. 220 lat później biskup krakowski Albin Dunajewski koronował wizerunek.

Najstarsza sukienka pochodzi sprzed koronacji. Została uszyta z wykorzystaniem korali. Kolejną wykonały Siostry Felicjanki na koronację 15 sierpnia 1887 r. Piętnaście lat temu, z okazji obchodzonego rok wcześniej jubileuszu 400-lecia sanktuarium i wizyty papieża Jana Pawła II, siostry Bernardynki przygotowały kolejną suknię. Umieściły w niej perłowy pektorał, dar papieża dla Matki Bożej. Najnowszą szatą jest bordowa sukienka haftowana przez s. Wandę Sikorską, westiarkę. Powstała z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Wśród darów wotywnych ofiarowanych przez wiernych i umieszczonych na sukience znalazł się także pierścień kard. Wojtyły.

fot: Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Pierwszym fundatorem był w 1602 r. wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół, którymi od początku opiekują się oo. Bernardyni, zostały wzniesione w latach 1604-1609. Kaplica została ufundowana przez wnuka Mikołaja – Michała Zebrzydowskiego. Powstała w latach 1658-1667. Równolegle z klasztorem w Kalwarii wybudowano dróżki męki pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Fotograficzna reprodukcja obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze