Fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Franciszek w orędziu na Boże Narodzenie apelował o pokój

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek w orędziu na Boże Narodzenie apelował o pokój dla Jerozolimy i całej Ziemi Świętej oraz dla Syrii, od blisko siedmiu lat pogrążonej w wojnie.

„Dziś, gdy na świecie wieją wiatry wojny, a zdezaktualizowane już wzorce rozwoju stale powodują ludzką degradację społeczną i środowiskową, Boże Narodzenie przyzywa nas do znaku Dzieciątka i do rozpoznania Go w obliczach dzieci, zwłaszcza tych, dla których, tak jak dla Jezusa, +nie było miejsca w gospodzie+” – papież powiedział w orędziu wygłoszonym w poniedziałek z loggii bazyliki Świętego Piotra.

Franciszek dodał: „widzimy Jezusa w dzieciach Bliskiego Wschodu, które nadal cierpią z powodu nasilających się napięć między Izraelczykami a Palestyńczykami”.

„W tym świątecznym dniu błagamy Pana o pokój dla Jerozolimy i dla całej Ziemi Świętej. Modlimy się, aby między stronami przeważyła wola podjęcia na nowo dialogu i aby można było w końcu osiągnąć wynegocjowane rozwiązanie, które pozwoli na pokojowe współistnienie dwóch państw w ramach uzgodnionych między sobą i międzynarodowo uznanych granic” – wezwał.

Papież modlił się również o wsparcie dla wszystkich w społeczności międzynarodowej, którzy pragną „pomóc tej udręczonej ziemi w odnalezieniu, pomimo poważnych przeszkód, zgody, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, których od dawna oczekuje”.

Franciszek podkreślił, że Jezusa widać w twarzach dzieci syryjskich, „wciąż naznaczonych wojną, która w minionych latach wykrwawiła ten kraj”.

„Oby umiłowana Syria mogła wreszcie odnaleźć poszanowanie godności każdej osoby, poprzez wspólny trud odbudowy tkanki społecznej, bez względu na pochodzenie etniczne i religijne” – modlił się papież.

Franciszek w orędziu na Boże Narodzenie apelował o pokój
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze