Irak: biskup zachęca chrześcijan do pozostania w kraju

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Państwo Islamskie zostanie prędzej czy później pokonane, ale problem stanowi ideologia wykluczenia i przemocy, która szerzy się wśród niektórych irackich muzułmanów” – wyznał chaldejski arcybiskup Irbilu Baszar Matti Warda. Odpowiedział on w ten sposób na pytanie, dlaczego chrześcijańscy uchodźcy z równiny Niniwy nie wracają na razie do wyzwolonych już miejscowości, takich jak Karakosz, i z jakiego powodu emigrują.

„Mentalność fundamentalistyczna rośnie w siłę, rośnie korupcja, rosną problemy społeczne, nie ma pracy… to wszystko prawda” – wskazał hierarcha, ale dodał, że najlepszym rozwiązaniem pozostaje nie opuszczać ojczyzny i pracować nad jej przekształceniem. „Dla wyjeżdżających nie mam pieniędzy do zaoferowania, ale dla tych, co zostają tu, na miejscu, zawsze coś znajdę” – powiedział zwierzchnik katolików chaldejskich w stolicy irackiego Kurdystanu.

Podkreślił, że aby zmienić obecną sytuację, należy skupić się na edukacji i na wprowadzaniu zmian kulturowych, w czym Kościół katolicki współpracuje bezpośrednio z miejscowymi przywódcami religijnymi wyznawców islamu. „Istnieje nadzieja na pokój, a zwłaszcza na wychowanie do pokoju” – uważa abp Warda.

Fot. David Stanley/flickr.com

Irak: biskup zachęca chrześcijan do pozostania w kraju
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze