EPA/AHMED JALIL

Irak: ekumeniczna modlitwa o wyzwolenie Mosulu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ekumeniczna modlitwa o wyzwolenie Mosulu z rąk tzw. Państwa Islamskiego odbyła się 25 października w Ankawie koło Irbilu. Chaldejski patriarcha Babilonu Louis Raphaël I Sako zapowiedział ogłoszenie 2017 r. Rokiem Pokoju, który byłby obchodzony przez Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie w Iraku. Celem tej inicjatywy jest wsparcie narodowego pojednania i ocalenie kraju od „sił odśrodkowych, które zagrażają jedności narodowej”.

W modlitwie w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy wzięli udział m.in. patriarcha-katolikos Asyryjskiego Kościoła Wschodu Mar Gewargis III Sliwa oraz syryjskoprawosławny metropolita Mosulu Nicodemus Daoud Matti Sharaf.

Patriarcha Sako wyraził w imieniu zebranych nadzieję, że wyzwalanie Mosulu wkrótce się zakończy przy jak najmniejszej liczbie ofiar śmiertelnych. Podziękował wszystkim siłom zaangażowanych w tę operację militarną, wymieniając armię iracką i kurdyjską milicję Peszmergów, a także żołnierzom „chrześcijańskim i muzułmańskim, arabskim, kurdyjskim i turkmeńskim”.

Zdaniem hierarchy wyzwolenie Mosulu może stać się początkiem procesu narodowego pojednania, który doprowadzi do odzyskania utraconej stabilizacji i jedności kraju. Abp Sako zaproponował utworzenie komitetu, złożonego z przedstawicieli instytucji politycznych, społecznych, religijnych i kulturalnych, którzy w dialogu z rządem irackim, jak też z władzami autonomicznego regionu Kurdystanu wspólnie zarysowaliby przyszłość regionu Równiny Niniwy, uwolnionego do Państwa Islamskiego.

Zwierzchnik Kościoła chaldejskiego wskazał, że cały naród iracki i wszystkie jego części składowe powinien skorzystać z okazji, jaką będzie wyzwolenie Mosulu, by zacząć tworzyć prawdziwe państwo prawa, zbudowane na zasadzie obywatelstwa i zdolne do zapewnienia równości wszystkich obywateli wobec prawa, bez dyskryminacji opartej na różnej przynależności etnicznej i religijnej.

foto. PAP/ EPA/AHMED JALIL

Irak: ekumeniczna modlitwa o wyzwolenie Mosulu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze