ACN

Irak: patriarcha odwiedził tereny uwolnione od Państwa Islamskiego

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– To nasza Ziemia Święta – powiedział chaldejski patriarcha Babilonu Louis Raphaël I Sako, odwiedzając tereny na Równinie Niniwy, odbite z rąk tzw. Państwa Islamskiego. Hierarcha odwiedził 26 października sześć miejscowości: Bartella, Karmles, Krakosz, Teleskof, Bakofa i Batnaya, których mieszkańcy – niemal w całości chrześcijanie – uciekli w 2014 r. przed dżihadystami, głównie do Kurdystanu.

Patriarsze towarzyszył jego biskup pomocniczy Basel Salim Yaldo. Spotkali się oni z dowódcami oddziałów armii irackiej i kurdyjskich Peszmergów, które biorą udział w trwającej od 18 października ofensywie mającej na celu wyzwolenie Mosulu. Odwiedzili również kilka kościołów zdewastowanych w czasie okupacji dżihadystów, a także tunele i schrony pod świątyniami, które bojownicy Państwa Islamskiego wydrążyli jako swe bazy logistyczne. Na niektórych terenach nadal znajdują się miny założone przez islamistów.

W każdej z odwiedzonych świątyń patriarcha odmówił modlitwę o pokój. Swą wizytą chciał przypomnieć, że wyzwolone miejscowości zamieszkiwali chrześcijanie. Zaapelował, by jak najszybciej umożliwić im powrót na Równinę Niniwy, która jest dla nich „Ziemią Świętą”.

foto. PKwP

Irak: patriarcha odwiedził tereny uwolnione od Państwa Islamskiego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze