epa06510419 Israeli soldiers taking positions next to the Israeli-Syrian border following the Israel attack in Syria early morning , 10 February 2018. An Israeli army spokesman said, Israeli army successfully intercepted an Iranian UAV (Unmanned Aerial Vehicle) that was launched from Syria and infiltrated Israel. In response, the army targeted Iranian targets in Syria. Israeli media reports that an Israeli F-16 warplane was shot down by Syrian anti-aircraft systems and the two crew ejected and parachuted to safety in Israel with the aircraft crashing in Israeli territory near Haifa. EPA/ATEF SAFADI Dostawca: PAP/EPA.

Izrael: trafiliśmy 12 irańskich i syryjskich obiektów w Syrii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Izraelska armia poinformowała w sobotę, że tego dnia rano przeprowadziła zakrojony na szeroką skalę atak z powietrza wymierzony w syryjski system obrony powietrznej oraz irańskie cele w Syrii. W sumie trafiono 12 obiektów.

Izrael podkreśla jednocześnie, że nie chce eskalować sytuacji w regionie, ale musi się bronić „przed agresją ze stronu Iranu”.

„Zaatakowanych zostało dwanaście celów, w tym trzy baterie obrony przeciwlotniczej i cztery irańskie cele będące częścią militarnych obiektów sił irańskich w Syrii” – poinformowano w komunikacie. „Podczas ataku, w kierunku Izraela zostały wystrzelone pociski przeciwlotnicze, uruchamiając alarmy, które były słyszane na północy Izraela” – dodano.

Szczątki zestrzelonego przez Syryjczyków izraelskiego F-16. fot. EPA/ANCHO GOSH ISRAEL OUT

Do ataku izraelskich sił powietrznych doszło po zestrzeleniu przez Izrael irańskiego drona, bezzałogowego samolotu, który został wysłany z Syrii i naruszył izraelską przestrzeń powietrzną.

Podczas ataku na irańskie stanowisko w Syrii siły izraelskie straciły jeden myśliwiec F-16. Maszyna rozbiła się niedaleko Harduf na północy Izraela. Jeden z pilotów, którzy się katapultowali, jest ciężko ranny, drugi doznał lekkich obrażeń.

„Nie wiemy, czy piloci katapultowali się z powodu (syryjskiego) ostrzału – powiedział rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus. Nie jest również jasne, w której fazie misji piloci katapultowali się, ale „byłoby wielce niepokojące, gdyby zostali zestrzeleni” – podkreślił.

Stanowisko obserwacyjne na granicy syryjsko-izraelskiej. fot. EPA/ATEF SAFADI

Anonimowe źródło w armii Syrii, na które powołuje się syryjska telewizja, podało, że syryjska obrona przeciwlotnicza otworzyła ogień w odpowiedzi na akt agresji ze strony Izraela skierowany w sobotę przeciwko bazie wojskowej i trafiła w „więcej niż jeden samolot”. Strona izraelska utrzymuje jednak, że straciła tylko jedną maszynę.

Rzecznik armii Izraela podkreślił, że jego kraj nie chce eskalacji w regionie. „Jesteśmy gotowi, przygotowani i zdolni zapłacić wysoką cenę każdemu, kto nas zaatakuje, ale nie chcemy eskalować sytuacji. To było działanie obronne spowodowane aktem agresji ze strony Iranu i bronimy naszej przestrzeni powietrznej, naszej suwerenności i cywilów” – zakomunikował.

Izrael: trafiliśmy 12 irańskich i syryjskich obiektów w Syrii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze