Kalendarz liturgiczny na środa 18 lipca 2018 r.

środa 18 lipca 2018 r.

PIERWSZE CZYTANIE
Iz 10, 5-7. 13-16

Asyria biczem Bożym

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Tak mówi Pan:
«Biada Asyrii, rózdze mego gniewu i biczowi mocy mej zapalczywości! Posyłam ją przeciw narodowi bezbożnemu, przykazuję jej, aby lud, na który się zawziąłem, ograbiła i złupiła doszczętnie, by rzuciła go na zdeptanie, jak błoto na ulicach. Lecz ona nie tak będzie mniemała i serce jej nie tak będzie rozumiało, bo w jej umyśle plan zniszczenia i wycięcia w pień narodów bez liku».

Powiedział bowiem: «Działałem siłą mej ręki i własnym sprytem, bo jestem rozumny. Przesunąłem granice narodów i rozgrabiłem ich skarby, a mieszkańców powaliłem, jak mocarz. Ręka moja odkryła jakby gniazdo bogactwa narodów. A jak zbierają porzucone jajka, tak ja zagarnąłem całą ziemię; i nie było nikogo, kto by zatrzepotał skrzydłem, nikt nie otworzył dzioba, nikt nie pisnął».

Czy się pyszni siekiera wobec drwala? Czy się wynosi piła ponad tracza? Jak gdyby bicz chciał wywijać tym, który go unosi, i jak gdyby pręt chciał podnosić tego, który nie jest z drewna.

Przeto Pan, Bóg Zastępów, ześle wycieńczenie na jego tuszę. Mimo świetnego wyglądu trawić go będzie gorączka, jakby zapłonął ogień.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 94 (93), 5-6. 7-8. 9-10. 14-15 (R.: por. 14a)

Refren: Pan nie odrzuca ludu wybranego.

Depczą Twój lud, Panie, *
uciskają Twoje dziedzictwo,
mordują wdowę i przybysza, *
zabijają sieroty.

Refren.

Mówią: «Pan tego nie widzi, *
nie dostrzega tego Bóg Jakuba».
Pomnijcie na to, głupcy w narodzie, *
kiedy zmądrzejecie bezrozumni?

Refren.

Czy nie usłyszy Ten, który wszczepił ucho, *
Ten, który stworzył oko, nie zobaczy?
Czy Ten, co napomina ludy, nie będzie ich karał? *
Ten, który ludzi uczy mądrości?

Refren.

Pan nie odpycha swojego ludu *
i nie porzuca swojego dziedzictwa.
Sąd się zwróci ku sprawiedliwości, *
pójdą za nią wszyscy ludzie prawego serca.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. Mt 11, 25

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA
Mt 11, 25-27

Tajemnice królestwa objawione prostaczkom

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami:
«Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.

Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie»” (Mt 11, 25-26). 

 

Chodzi o otwartość umysłu. Greckie nēpiois oznacza nie tylko prostaczków, ale także niemowlęta. Jezus użył tu ciekawej figury retorycznej. Chodzi o pewną otwartość umysłu. Osoby mądre i doświadczone często nie są otwarte na nowości. Bywa też, że przez ten sposób myślenia są zamknięte na Boga, bo oni przecież wiedza lepiej. Mają lepsze zasady życia, ich wyjątki od dekalogu są mądrzejsze. Takie osoby nie są w stanie przyjąć Ewangelii totalnie. Co innego osoby o sposobie myślenia niemowlęcia, które poznaje świat, jest zachłanne nowych bodźców, uczy się wielu rzeczy. Według niektórych to najbardziej kreatywny czas w życiu człowieka, bo wówczas potrafi użyć przysłowiowego klocka w znacznie większej liczbie zastosowań niż później. Miejmy zatem umysł świeży, elastyczny, kreatywny i otwarty na Jezusa, a nie zamknięty, skostniały, taki który uważa, że wie lepiej od Boga. Któremu, w konsekwencji, On nie jest potrzebny. 

 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

Wspomnienia: Św. Szymona z Lipnicy (pr)

Grekokatolicy:

Św. ojca naszego ATANAZEGO z Atosu

Prawosławni:

święci dnia
▫ męcz. Agnieszka z Rzymu
▫ mnich Atanazy z Atosu
▫ męcz. Barbara, mniszka
▫ męcz. Elżbieta, wielka księżna
▫ mnich Sergiusz z Radoneża

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie: