Kalendarz liturgiczny na poniedziałek 11 lutego 2019 r.

poniedziałek 11 lutego 2019 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Rdz 1, 1-19

Stworzenie świata

Czytanie z Księgi Rodzaju

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. Bóg, widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.

I tak upłynął wieczór i poranek – dzień pierwszy.

A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj oddzieli ono jedne wody od drugich!» Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, Bóg nazwał to sklepienie niebem.

I tak upłynął wieczór i poranek – dzień drugi.

A potem Bóg rzekł: «Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha!» A gdy tak się stało, Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. Bóg, widząc, że były dobre, rzekł: «Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce, w których są nasiona». I tak się stało. Ziemia wydała rośliny zielone: trawę dającą nasienie według swego gatunku i drzewa rodzące owoce, w których było nasienie według ich gatunków. A Bóg widział, że były dobre.

I tak upłynął wieczór i poranek – dzień trzeci.

A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata; aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią». I tak się stało. Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre.

I tak upłynął wieczór i poranek – dzień czwarty.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 104 (103), 1-2a. 5-6. 10 i 12. 24 i 35c (R.: por. 31b)

Refren: Radością Pana dzieła, które stworzył.

Błogosław, duszo moja, Pana, *
Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki!
Odziany w majestat i piękno, *
światłem okryty jak płaszczem.

Refren.

Umocniłeś fundamenty ziemi, *
nie zachwieje się na wieki wieków.
Jak szatą okryłeś ją Wielką Głębią, *
ponad górami stanęły wody.

Refren.

Ty zdroje kierujesz do strumieni, *
które pośród gór się sączą.
Nad nimi mieszka ptactwo niebieskie *
i śpiewa pośród gałęzi.

Refren

Jak liczne są dzieła Twoje, Panie! *
Ty wszystko mądrze uczyniłeś,
ziemia jest pełna Twoich stworzeń. *
Błogosław, duszo moja, Pana.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Mt 4, 23

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Mk 6, 53-56

Jezus uzdrawia chorych

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Gdy Jezus i uczniowie Jego się przeprawili, przypłynęli do ziemi Genezaret i przybili do brzegu. Skoro wysiedli z łodzi, zaraz Go rozpoznano. Ludzie biegali po całej owej okolicy i zaczęli znosić na noszach chorych tam, gdzie jak słyszeli, przebywa. I gdziekolwiek wchodził do wsi, do miast czy osad, kładli chorych na otwartych miejscach i prosili Go, żeby ci choć frędzli u Jego płaszcza mogli dotknąć. A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadłszy na kolana, prosił Go: «Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić». A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony!» Zaraz trąd go opuścił, i został oczyszczony”. (Mk 1, 40-42). 

 

Trąd. Straszna choroba. Jej skutkiem było nie tylko gnicie poszczególnych części ciała, ale także wyobcowanie. Trędowaci żyli w swoich małych koloniach. Gdy zbliżali się do nich zdrowi Izraelici, ich obowiązkiem był głośny krzyk: „Nieczysty, nieczysty!”, bądź też wydawanie dźwięków specjalnymi dzwonkami. Niewielu litowało się ich losem, bowiem ta choroba była uważana za skutek ich grzechów bądź grzechów wcześniejszych pokoleń. Mistrz z Nazaretu nie pozostawia chorego bez pomocy. Uzdrawia go. Pokazuje, że nikt odtrącany przez innych nie jest jego wrogiem. To ważna informacja. Może cierpimy na trąd naszych grzechów. Czujemy się wyobcowani ze wspólnoty Kościoła. Tak nie jest. On może nas uzdrowić. 

 

Marcin Wrzos OMI

Katolicy rzymscy:

Najświętszej Maryi Panny z Lourdes Światowy Dzień Chorego

Grekokatolicy:

PRZENIESIENIE RELIKWII ŚW. MĘCZENNIKA IGNACEGO BOGONOSICIELA

Prawosławni:

Przeniesienie relikwii św. Ignacego Teofora
XXXVIII tydzień po Pięćdziesiątnicy (czytania 33. tygodnia).
święci dnia
▫ męcz. Filoteusz
▫ męcz. Hiparch
▫ męcz. Ignacy Teofor, biskup Antiochii
▫ męcz. Jakub
▫ męcz. Julian z Samosaty
▫ Laurencjusz, biskup Turowa
▫ męcz. Parygoriusz z Samosaty
▫ męcz. Pitirim, biskup wielkopermski
▫ męcz. Roman z Samosaty
▫ męcz. Teofan, biskup Permu i Solikamska

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie: