Kalendarz liturgiczny na poniedziałek 14 czerwca 2021 r.

poniedziałek 14 czerwca 2021 r.

PIERWSZE CZYTANIE

2 Kor 6, 1-10

Stałość apostołów wśród doświadczeń

Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Napominamy was, abyście nie przyjmowali na próżno łaski Bożej. Mówi bowiem Pismo: «W czasie pomyślnym wysłuchałem cię, w dniu zbawienia przyszedłem ci z pomocą». Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia.

Nie dając nikomu sposobności do zgorszenia, aby nie wyszydzono naszej posługi, okazujemy się sługami Boga przez wszystko: przez wielką cierpliwość, wśród utrapień, przeciwności i ucisków, w chłostach, więzieniach, podczas rozruchów, w trudach, nocnych czuwaniach i w postach, przez czystość i umiejętność, przez wielkoduszność i łagodność, przez objawy Ducha Świętego i miłość nieobłudną, przez głoszenie prawdy i moc Bożą, przez oręż sprawiedliwości zaczepny i obronny, wśród czci i pohańbienia, przez zniesławienie i dobrą sławę. Uchodzący za oszustów, a przecież prawdomówni, niby nieznani, a przecież dobrze znani, niby umierający, a oto żyjemy, jakby karceni, lecz nie uśmiercani, jakby smutni, lecz zawsze radośni, jakby ubodzy, a jednak wzbogacający wielu, jako ci, którzy nic nie mają, a posiadają wszystko.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4 (R.: por. 2a)

Refren: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie.

Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.

Refren.

Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swą sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.

Refren.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie i grajcie.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Ps 119 (118), 105

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Mt 5, 38-42

Nie stawiajcie oporu złemu

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział do swoich uczniów: »Słyszeliście, że powiedziano: ‘Oko za oko i ząb za ząb!’ A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie«” (Mt 5, 38-42). 

 

Mocne. Do tego dorasta się latami na drogach wiary. Jeszcze sporo przede mną. To zmaganie z naszą naturą, bo czasem jesteśmy gorsi niż to prawo Hammurabiego: „Oko za oko”. Ktoś nam zarysuje auto, to my jeszcze bardziej urządzimy mu jego… Ktoś podrzuci nam śmieci czy śnieg na posesję, to my po zmroku więcej… Gdy ktoś dymi nam w okna, to jak zmieni się wiatr w jego stronę to dodamy do pieca plastik i rozpuszczalniki… Gdy ktoś nas prześladuje, to już my mu pokażemy, kto jest górą… Gdy ktoś nam podłoży świnię w pracy, politycznie, mądrze, podłożymy i dwie. My zaś mamy miłować, nadstawiać drugi policzek, dzielić się tym, co mamy, służyć i to wszystkim bez wyjątku. Po ludzku mamy być przegrywami, a po Bożemu zdecydowanie nie. Proszę Boga, abyśmy potrafili być właśnie tacy. 

 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

Wspomnienia: Bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika (wspomnienie)

Nadzwyczajny ryt rzymski:

Św. Bazylego Wielkiego, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła 3 kl.

Grekokatolicy:

Św. męczennika JUSTYNA, filozofa i jego towarzyszy

Prawosławni:

VII tydzień po Wielkanocy.
święci dnia
▫ mnich Agapit Pieczerski
▫ męcz. Charyta
▫ męcz. Charyton Rzymski
▫ mnich Dionizy znad Głuszycy
▫ męcz. Ewelpist
▫ męcz. Heraks
▫ męcz. Justyn Filozof
▫ mnich Justyn (Popowić)
▫ męcz. Peon
▫ męcz. Walerian

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

wiara.pl/KalendarzTrzechReligii