Kalendarz liturgiczny na wtorek 26 października 2021 r.

wtorek 26 października 2021 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Rz 8, 18-25

Stworzenie oczekuje objawienia się synów Bożych

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Bracia:
Sądzę, że cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić. Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych. Stworzenie bowiem zostało poddane marności – nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał – w nadziei, że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych.

Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia. Lecz nie tylko ono, ale i my sami, którzy już posiadamy pierwsze dary Ducha, i my również całą istotą swoją wzdychamy, oczekując przybrania za synów – odkupienia naszego ciała. W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni. Nadzieja zaś, której spełnienie już się ogląda, nie jest nadzieją, bo jak można się jeszcze spodziewać tego, co się już ogląda? Jeżeli jednak, nie oglądając, spodziewamy się czegoś, to z wytrwałością tego oczekujemy.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 126 (125), 1b-2b. 2c-3. 4-5. 6 (R.: por. 3a)

Refren: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas.

Gdy Pan odmienił los Syjonu, *
wydawało się nam, że śnimy.
Usta nasze były pełne śmiechu, *
a język śpiewał z radości.

Refren.

Mówiono wtedy między narodami: *
«Wielkie rzeczy im Pan uczynił».
Pan uczynił nam wielkie rzeczy *
i radość nas ogarnęła.

Refren.

Odmień znowu nasz los, o Panie, *
jak odmieniasz strumienie na Południu.
Ci, którzy we łzach sieją, *
żąć będą w radości.

Refren.

Idą i płaczą, *
niosąc ziarno na zasiew,
lecz powrócą z radością, *
niosąc swoje snopy.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Mt 11, 25

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 13, 18-21

Przypowieści o ziarnku gorczycy i o zaczynie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus mówił: «Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki podniebne zagnieździły się na jego gałęziach».

I mówił dalej: «Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus mówił: »Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki podniebne zagnieździły się na jego gałęziach«. I mówił dalej: »Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło«” (Łk 13, 10-17). 

Zakwasu do ciasta chlebowego daje się niewiele, ale to dzięki niemu chleb rośnie i ma smak. Ziarnko gorczycy izraelskiej jest niewielkie (gr. mikroteron), a wyrasta z niego potężne drzewo. To przypowieść o nas, o uczniach-misjonarzach. Jesteśmy ludziom i światu bardzo potrzebni. Wiele zależy od nas i naszej zgody na współpracę z Bogiem. Im bardziej będziemy żyli Nim i Ewangelią, z dnia na dzień, tym bardziej królowanie Boga będzie działo się w nas i w naszym otoczeniu. Może nas być niewielu, ale mamy szansę nadać przez to naszemu otoczeniu i światu sens, smak i siłę wzrostu. Wykorzystajmy ją. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

26. TYDZIEŃ ZWYKŁY
Wspomnienia: Bł. Celiny Borzęckiej (zak)

Grekokatolicy:

Świętych męczenników KARPA, PAPILASA i AGATONIKI

Prawosławni:

święci dnia
▫ męcz. Agatodor
▫ męcz. Agatonika
▫ męcz. Karpus, biskup Tiatyry
▫ męcz. Papilas
▫ wlk. męcz. Aurelia

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Ojciec mi mówi, że tam nie ma dusz najbardziej opuszczonych

Zgromadzenie Oblatów Maryi Niepokalanej powstało, aby ewangelizować ubogich i to przede wszystkim na terenach wiejskich. Tak też na początku było w Kanadzie. Eugeniusz tymczasem postanowił, że konieczne jest, aby wspólnota istniała także w dwóch wielkich miastach: w Montrealu i w Quebecku. Te wspólnoty umożliwiłyby finansowanie pracy tych, którzy posługują na ternach wiejskich.

Zależałoby mi, abyśmy się osiedlili w Quebecu i Montrealu… Biorąc pod uwagę tendencję, jaką mają wszystkie zgromadzenia, sta­re i nowe, aby osiedlić się wszędzie, nie można nie dążyć do tak ważnego celu. Ojciec mi mówi, że tam nie ma dusz najbardziej opuszczonych. Tak, ale osiedlając się tam, zdobywacie środki przyjścia z pomocą duszom naj­bardziej opuszczonym, nie licząc tego, że zrobicie również dużo dobrego tym duszom, które chociaż nie są opuszczone, to jednak nie mniej tego potrzebują. (List do ojca Jeana Baptiste’a Honorata, 07.10.1843, w: EO I, t. I, nr 27.)

Przypomnienie, że najubożsi to nie tylko ci, którzy są ubogimi pod względem materialnym. Ubodzy to przede wszystkim ci, którzy nie znają Jezusa Chrystusa, który jest Zbawicielem.

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI