Kalendarz liturgiczny na poniedziałek 6 grudnia 2021 r.

poniedziałek 6 grudnia 2021 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Iz 35, 1-10

Sam Bóg przyjdzie, aby nas zbawić

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Szaronu. oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga. Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana omdlałe! Powiedzcie małodusznym: «odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, oto pomsta; przychodzi Boża odpłata; on sam przychodzi, by was zbawić».

Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło wykrzyknie. Bo trysną zdroje wód na pustyni i strumienie na stepie; spieczona ziemia zmieni się w pojezierze, spragniony kraj w krynice wód; a badyle w kryjówkach, gdzie legały szakale – w trzcinę i sitowie.

Będzie tam droga czysta, którą nazwą drogą świętą. Nie przejdzie nią nieczysty, gdy odbywa podróż, i głupi nie będą się tam wałęsać. Nie będzie tam lwa, ni zwierz najdzikszy nie wstąpi na nią ani się tam nie znajdzie, ale tamtędy pójdą wyzwoleni. odkupieni przez Pana powrócą, przybędą na Syjon z radosnym śpiewem, ze szczęściem wiecznym na czołach; osiągną radość i szczęście, ustąpi smutek i wzdychanie.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 85 (84), 9ab i 10. 11-12. 13-14 (R.: por. Iz 35, 4d)

Refren: Oto Bóg przyjdzie, ażeby nas zbawić.

Będę słuchał tego, co Pan Bóg mówi: *
oto ogłasza pokój ludowi i swoim wyznawcom.
Zaprawdę, bliskie jest Jego zbawienie †
dla tych, którzy Mu cześć oddają, *
i chwała zamieszka w naszej ziemi.

Refren.

Łaska i wierność spotkają się z sobą, *
ucałują się sprawiedliwość i pokój.
Wierność z ziemi wyrośnie, *
a sprawiedliwość spojrzy z nieba.

Refren.

Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Sprawiedliwość będzie kroczyć przed Nim, *
a śladami Jego kroków zbawienie.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 5, 17-26

Chrystus uzdrawia duszę i ciało

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli tam też faryzeusze i uczeni w Prawie, którzy przyszli ze wszystkich miejscowości Galilei, Judei i z Jeruzalem. a była w Nim moc Pańska, tak że mógł uzdrawiać.

Wtem jacyś mężczyźni, niosąc na łożu człowieka, który był sparaliżowany, starali się go wnieść i położyć przed Nim. Nie mogąc w żaden sposób go przenieść z powodu tłumu, weszli na płaski dach i przez powałę spuścili go wraz z łożem na sam środek, przed Jezusa.

On, widząc ich wiarę, rzekł: «Człowieku, odpuszczone są ci twoje grzechy». Na to uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli się zastanawiać i mówić: «Kimże on jest, że wypowiada bluźnierstwa? Któż może odpuścić grzechy prócz samego Boga?»

Lecz Jezus przejrzał ich myśli i w odpowiedzi na nie rzekł do nich: «Co za myśli nurtują w sercach waszych? Cóż jest łatwiej powiedzieć: „Odpuszczone są ci twoje grzechy”, czy powiedzieć: „Wstań i chodź”?

Otóż żebyście wiedzieli, że Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów» – rzekł do sparaliżowanego: «Mówię ci, wstań, weź swoje łoże i idź do domu!» I natychmiast wstał wobec nich, wziął łoże, na którym leżał, i poszedł do swego domu, wielbiąc Boga.

Wtedy zdumienie ogarnęło wszystkich; wielbili Boga i pełni bojaźni mówili: «Przedziwne rzeczy widzieliśmy dzisiaj».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli tam też faryzeusze i uczeni w Prawie, którzy przyszli ze wszystkich miejscowości Galilei, Judei i z Jeruzalem. A była w Nim moc Pańska, tak że mógł uzdrawiać. Wtem jacyś mężczyźni, niosąc na łożu człowieka, który był sparaliżowany, starali się go wnieść i położyć przed Nim. Nie mogąc w żaden sposób go przenieść z powodu tłumu, weszli na płaski dach i przez powałę spuścili go wraz z łożem na sam środek, przed Jezusa” (Łk 5, 17-19).

Wspomnienie świętego Mikołaja. Pewnie zdecydowana większość z nas, mam nadzieję, znalazła od niego upominki. Zadziwiające, że jako ludzie możemy czynić wiele dobra, nie tylko w ten dzień. Ewangelia pokazuje, jak Jezus nie pozostawiał nikogo bez pomocy – wszyscy z okolicy przychodzili do Niego, uzdrowił też sparaliżowanego, którego przyjaciele opuścili przed Jezusa przez dach domu. Dobrze mieć obok siebie takich przyjaciół, znajomych, którzy – gdy nie mamy sił – pomogą nam, a jak trzeba – to zaniosą pokiereszowanych, w modlitwach, przed Jezusa. Dobrze być i takim przyjacielem dla innych. Budujmy relacje. Czyńmy jak najwięcej ewangelicznego dobra, miłosierdzia. To wcześniej czy później, jak mówi ludzka intuicja, do nas wróci.

Marcin Wrzos OMI

Katolicy rzymscy:

2. tydzień Adwentu
Wspomnienie: Św. Mikołaja (bp)

Grekokatolicy:

Po-święto Wprowadzenia Bogurodzicy. – Świętych ojców naszych AMFILOCHIUSZA, biskupa Ikonium i GRZEGORZA, biskupa Agrygentu. – Św. męczennika Teodora

Prawosławni:

Tydzień XXV po Pięćdziesiątnicy. Św. Aleksandra Newskiego (1263). Św. męcz. archimandryty Grzegorza Peradze (1942).
święci dnia
▫ wlk.ks. Aleksander Newski
▫ mnich Kolumban
▫ Mitrofan, biskup woroneski

Luteranie:

Żydzi:

Chanuka (Święto Świateł)

Muzułmanie:

wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Widzę, że dla naszego zgromadzenia otwiera się nowy etap w nowym świecie, jeśli, jak mam nadzieję, ojca przykład będzie naśladowany

Ojciec Pierre Aubert natychmiast odpowiedział na swoją nową misję listem akceptacyjnym, który głęboko poruszył Eugeniusza.

Mój drogi synu, niedawno otrzymałem ojca list z 7 czerwca. Sprawił mi on tyle radości, że nie mogę oprzeć się potrzebie wyrażenia całego swego zadowolenia. Nie będę dużo pisać z tego powodu, że za kilka godzin o. Guigues wyjeżdża, a ja mam zaledwie czas, żeby skończyć listy, które on musi doręczyć. Mój drogi synu, umieszczę ojca cenny list tuż przy moim sercu. Widzę, że dla naszego zgromadzenia otwiera się nowy etap w Nowym Świecie, jeśli, jak mam nadzieję, ojca przykład będzie naśladowany, jeśli ojca dobre uczucia udzielą się tym wszystkim, którzy otrzymali taką samą misję jak ojciec. (List do ojca Pierre’a Auberta, 10.06.1844, w: EO I, t. I, nr 40.)

Więcej informacji o dokonaniach ojca Pierre’a Auberta: https://www.omiworld.org/fr/lemma/aubert-joseph-pierre-blaise-fr/

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI