Kalendarz liturgiczny na środa 8 grudnia 2021 r.

środa 8 grudnia 2021 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Rdz 3,9-15

Wprowadzam nieprzyjaźń pomiędzy potomstwo twoje i potomstwo niewiasty

Czytanie z Księgi Rodzaju

Gdy Adam zjadł owoc z drzewa zakazanego, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: „Gdzie jesteś?”

On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”.

Rzekł Bóg: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?”

Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem”.

Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: „Dlaczego to uczyniłaś?”

Niewiasta odpowiedziała: „Wąż mnie zwiódł i zjadłam”.

Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”.

Oto słowo Boże

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 98,1-4

Refren: Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda.

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
dla domu Izraela.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie.

DRUGIE CZYTANIE

Ef 1,3-6.11-12

Bóg wybrał nas w Chrystusie przed założeniem świata

Czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan

Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa; który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przez założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym. W Nim dostąpiliśmy udziału my również, z góry przeznaczeni zamiarem Tego, który dokonuje wszystkiego zgodnie z zamysłem swej woli po to, byśmy istnieli ku chwale Jego majestatu – my, którzyśmy już przedtem nadzieję złożyli w Chrystusie.

Oto słowo Boże

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Łk 1,28

Alleluja, alleluja, alleluja

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Łk 1,26-38

Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.

Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”.

Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.

Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.

Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”

Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”.

Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”
Wtedy odszedł od Niej anioł.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Anioł wszedł do Niej i rzekł: »Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami«. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: »Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca«. Na to Maryja rzekła do anioła: »Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?«. Anioł Jej odpowiedział: »Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego«. Na to rzekła Maryja: »Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!«. Wtedy odszedł od Niej anioł” (Łk 1,28-38). 

 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Maryja w Ewangelii mówi najważniejsze „tak” w historii świata. Dziewczyna z Nazaretu, jak pisał o Niej Joseph Ratzinger, miała wówczas niewiele lat. Godzi się całkowicie i absolutnie na pełnienie woli Boga. Proszę, za Jej wstawiennictwem, abyśmy i my potrafili wypowiadać nasze małe „tak” na plany Boga wobec nas. Nie chodzi o teorię, ale o praktykę: o miłowanie, przebaczanie, wprowadzanie pokoju i jedności, służenie, o przekraczanie naszego „wiedzenia lepiej”, egoizmu, egocentryzmu, pychy, lenistwa… Aby być bardziej dla Boga i innych.  

 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

2. tydzień Adwentu
Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny (uroczystość)

Grekokatolicy:

ZAKOŃCZENIE święta Wprowadzenia do świątyni Najśw. Bogurodzicy. – Świętych męczenników KLEMENSA, papieża rzymskiego i PIOTRA, patriarchy Aleksandrii

Prawosławni:

Zakończenie święta Wprowadzenia Najświętszej Bogurodzicy do Świątyni.
święci dnia
▫ męcz. Klemens, papież rzymski
▫ rów. ap. Klemens, arcybiskup Ochrydy
▫ męcz. Piotr, arcybiskup aleksandryjski

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Komentarz do Słowa Bożego o. Tomasza Maniury OMI.

Nie wychodźcie nigdy na powietrze, gdy jesteście spoceni

Ojciec Moreau był wikariuszem generalnym i przełożonym Wyższego Seminarium Duchownego w Ajaccio na Korsyce. Poprosił o pozwolenie na odbycie pielgrzymki do Rzymu.

Mój drogi o. Moreau, aby skorzystać z przejazdu biskupa Ajaccio, krótko odpowiem na wasz ostatni list. Jeśli chodzi o to, co was dotyczy, chętnie zgadzam się na pielgrzymkę do Rzymu, ale nakazuję, abyście nie złapali gorączki. Pora roku, w której chcecie tam jechać, jest bardzo niebezpieczna. Nie wychodźcie nigdy na powietrze, gdy jesteście spoceni, nie przeziębiajcie się na skutek wieczornych chłodów itd. (List do ojca Noëla Moreau, 13.06.1844, w: EO I, t. X, nr 842.)

W tym wpisie nie ma nic duchowego ani teologicznego, ale nie mogłem się oprzeć, aby nie podzielić się z wami uśmiechem, jaki w mojej włoskiej duszy wywołał fakt, że podczas dziewięciu lat wygnania Eugeniusz nauczył się włoskiej fobii przeciągów! (Dorastałem z ciągłą litanią moich rodziców „stai attento alla corrente” – „Uważaj na przeciągi”).

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI