Kalendarz liturgiczny na wtorek 2 sierpnia 2022 r.

wtorek 2 sierpnia 2022 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Jr 30, 1-2. 12-15. 18-22

Kara za grzechy Izraela i jego odnowienie

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza

Słowo, które Pan skierował do Jeremiasza: «Tak mówi Pan, Bóg Izraela: „Napisz w księdze wszystkie słowa, jakie powiedziałem do ciebie”.

Tak bowiem mówi Pan: „Dotkliwa jest twoja klęska, nieuleczalna twoja rana. Nikt się nie troszczy o twoją sprawę, nie ma lekarstwa, by cię uzdrowić. Wszyscy, co cię kochali, zapomnieli o tobie, nie szukają już ciebie, gdyż cię dotknąłem, tak jak się rani wroga, surową karą. Przez wielką twą nieprawość pomnożyły się twoje grzechy. Dlaczego krzyczysz z powodu twej rany, że ból twój nie da się uśmierzyć? Z powodu twej wielkiej nieprawości i licznych twoich grzechów to ci uczyniłem”.

Tak mówi Pan: „Oto przywrócę do poprzedniego stanu namioty Jakuba i okażę miłosierdzie nad jego siedzibami. Miasto zostanie wzniesione na swych ruinach, a pałace staną na swoim miejscu. Rozlegną się stamtąd hymny pochwalne i głosy pełne radości. Pomnożę ich, i nie zmaleje ich liczba, przysporzę im chwały, by nimi nikt nie pogardzał. Jego synowie będą tak jak dawniej i jego zgromadzenie ostanie się przede Mną; ukarzę natomiast wszystkich jego ciemięzców. A jego władca będzie spośród niego, panujący jego będzie od niego pochodził. Zapewnię mu dostęp do siebie, tak że się przybliży do Mnie. Bo kto inaczej miałby odwagę przybliżyć się do Mnie?” – mówi Pan. Wy będziecie moim narodem, a Ja będę waszym Bogiem».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 102 (101), 16-17. 18-19. 20-21. 29 i 22-23 (R.: por. 17)

Refren: Pan się objawi w chwale na Syjonie.

Poganie będą się bali imienia Pana, *
a Twej chwały wszyscy królowie ziemi,
bo Pan odbuduje Syjon *
i ukaże się w swym majestacie.

Refren.

Pan przychyli się ku modlitwie opuszczonych *
i nie odrzuci ich modłów.
Należy to zapisać dla przyszłych pokoleń, *
lud, który się narodzi, niech wychwala Pana.

Refren.

Spojrzał Pan z wysokości swego przybytku, *
popatrzył z nieba na ziemię,
aby usłyszeć jęki uwięzionych, *
aby skazanych na śmierć uwolnić.

Refren.

Synowie sług Twoich bezpiecznie mieszkać będą, *
a ich potomstwo będzie trwało w Twej obecności.
Aby imię Pana głoszono na Syjonie †
i w Jeruzalem Jego chwałę, *
kiedy zgromadzą się razem narody i królestwa,
aby służyć Panu.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. J 1, 49b

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Nauczycielu, Ty jesteś Synem Bożym,
Ty jesteś Królem Izraela.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Mt 14, 22-36

Jezus chodzi po jeziorze

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał.

Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze.

Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»

Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!» A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!»

Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, człowiecze małej wiary?»

Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».

Gdy się przeprawili, przyszli do ziemi Genezaret. Ludzie miejscowi, poznawszy Go, posłali po całej tamtejszej okolicy i znieśli do Niego wszystkich chorych, prosząc, żeby ci przynajmniej frędzli Jego płaszcza mogli się dotknąć; a wszyscy, którzy się Go dotknęli, zostali uzdrowieni.

Oto słowo Pańskie.

W roku A, gdy poprzednią perykopę odczytano w poniedziałek, we wtorek należy odczytać następującą:

Mt 15, 1-2. 10-14

Niebezpieczeństwo zaślepienia

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Do Jezusa przyszli faryzeusze i uczeni w Piśmie z Jerozolimy z zapytaniem: «Dlaczego Twoi uczniowie postępują wbrew tradycji starszych? Bo nie myją sobie rąk przed jedzeniem».

Jezus przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: «Słuchajcie i rozumiejcie: Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to właśnie go czyni nieczystym».

Wtedy przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Czy wiesz, że faryzeusze zgorszyli się, gdy usłyszeli to słowo?» On zaś odrzekł: «Każda roślina, której nie sadził Ojciec mój niebieski, będzie wyrwana. Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Jeśli zaś ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!». Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!». A On rzekł: «Przyjdź!». Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!». Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, człowiecze małej wiary?». Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym». Gdy się przeprawili, przyszli do ziemi Genezaret. Ludzie miejscowi, poznawszy Go, posłali po całej tamtejszej okolicy i znieśli do Niego wszystkich chorych, prosząc, żeby ci przynajmniej frędzli Jego płaszcza mogli się dotknąć; a wszyscy, którzy się Go dotknęli, zostali uzdrowieni” (Mt 14, 22-36). 

 

Wydarzenie ma miejsce na jeziorze Genezaret. To akwen otoczony 

 górami. Wiatr, wlatując krótszymi brzegami, wzdłuż koryt rzek, nadciąga szybko i nie ma się gdzie wydostać, powodując sztormy jak na morzu. Jezioro jest położone najgłębiej ze wszystkich jezior świata, bo w depresji, ok. 200 metrów p.p.m. To ważna wskazówka. Może nam się wydawać, że jest z nami bardzo źle, że jesteśmy w depresji, w dole życia, że zmagamy się z różnorodnymi sztormami, toniemy i w zasadzie nie radzimy sobie z niczym, ale jest przecież On. Krzyczmy, prośmy. On nam pomoże. Dlaczego dokonał się ten znak? Aby kolejny raz uczniowie wyznali, że Jezus jest Mesjaszem, Bogiem. Aby się o tym przekonali. My także otwórzmy oczy. Zobaczmy, jak wiele znaków dzieje się w naszym życiu, może nie aż takie spektakularnych. Czas, abyśmy w końcu się przekonali i uwierzyli, że jesteśmy dla Niego najważniejsi, że On nas kocha. 

 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

18. tydzień zwykły
Wspomnienia: Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkula); św. Euzebiusza z Vercelli (bp)

Grekokatolicy:

Św. proroka ELIASZA

Prawosławni:

Świętego proroka Eliasza
Święci dnia:
Eliasz (IX BC)
Abramiusz Halicki (1375)
Atanazy Brzeski (1648)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Chrzest Eugeniusza de Mazenoda

Eugeniusz co roku obchodził ten dzień i nadawał mu większe znaczenie niż swoim urodzinom. Jego relacja z Bogiem była najważniejszym elementem jego długiego życia.

Zapraszam was w tym dniu do odmówienia tej krótkiej litanii w podziękowaniu za świętego Eugeniusza, którego charyzmat dał początek mazenodowskiej rodzinie.

Panie, zmiłuj się nad nami

Chryste, zmiłuj się nad nami

Panie, zmiłuj się nam nami

Święty Eugeniuszu de Mazenodzie, módl się za nami

Założycielu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, módl się za nami

Twórco apostolskiej wspólnoty, módl się za nami

Przewodniku ubogich, módl się za nami

Świadku miłości Chrystusa ukrzyżowanego

Głosicielu misji ludowych, módl się za nami

Duszpasterzu młodzieży, módl się za nami

Nauczycielu niewykształconych, módl się za nami

Pasterzu więźniów, módl się za nami

Kapłanie wprowadzający nowe metody duszpasterskie, módl się za nami

Odnowicielu sanktuariów, módl się za nami

Misjonarzu Najświętszej Maryi Panny, módl się za nami

Głosicielu Dobrej Nowiny, módl się za nami

Ewangelizatorze wielu narodów, módl się za nami.

Mężu głębokiej wiary, módl się za nami.

Pielgrzymie zdążający do świętości, módl się za nami.

Mężu niesamowitej gorliwości, módl się za nami

Obrońco sprawiedliwości, módl się za nami

Misjonarzu o sercu wielkim jak świat, módl się za nami

Mężu wrażliwy na potrzeby swojej epoki, módl się za nami

Kapłanie o wielkiej odwadze, módl się za nami

Biskupie Marsylii, módl się za nami

Niezłomny pasterzu Kościoła, módl się za nami

Gorliwy obrońco Kościoła, módl się za nami

Formatorze duchowieństwa diecezjalnego, módl się za nami

Mężu pragnący odnowy Kościoła, módl się za nami.

Módlmy się:

Boże, prosimy, abyś za wstawiennictwem świętego Eugeniusza de Mazenoda uczynił nas misjonarzami ubogich i najbardziej potrzebujących. Daj nam tę samą miłość, abyśmy oczyma Chrystusa ukrzyżowanego patrzyli na ubogich i opuszczonych. Pomóż nam, abyśmy im towarzyszyli. Prosimy Cię przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dziękuję rodzinie mazenodowskiej z Australii za przesłaną litanię.

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI