Kalendarz liturgiczny na środa 3 sierpnia 2022 r.

środa 3 sierpnia 2022 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Jr 31, 1-7

Obietnica odbudowy Izraela

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza

«W owych czasach – mówi Pan – będę Bogiem dla wszystkich pokoleń Izraela, one zaś będą moim narodem».

Tak mówi Pan: «Znajdzie łaskę na pustyni naród, co wyszedł cało spod miecza; Izrael pójdzie do miejsca swego odpoczynku. Pan się mu ukaże z daleka: Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też podtrzymywałem dla ciebie łaskawość. Znowu cię zbuduję i będziesz odbudowana, Dziewico-Izraelu! Przyozdobisz się znów swymi bębenkami i zaczniesz tańce pełne wesela. Będziesz znów sadzić winnice na wzgórzach Samarii; uprawiający będą sadzić i zbierać. Nadejdzie bowiem dzień, kiedy strażnicy znów zawołają na wzgórzach Efraima: Wstańcie, wstąpmy na Syjon, do Pana, Boga naszego!»

Tak bowiem mówi Pan: «Wykrzykujcie radośnie na cześć Jakuba, weselcie się pierwszym wśród narodów! Głoście, wy chwalajcie i mówcie: Pan wybawił swój lud, Resztę Izraela!»

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Jr 31, 10. 11-12b. 13 (R.: por. 10d)

Refren: Pan nas obroni, tak jak pasterz owce.

Słuchajcie, narody, słowa Pańskiego, *
głoście je na wyspach odległych i mówcie:
«Ten, który rozproszył Izraela, znów go zgromadzi *
i będzie nad nim czuwał jak pasterz nad swym stadem».

Refren.

Pan bowiem uwolni Jakuba, *
wybawi go z ręki silniejszego od niego.
Przyjdą z weselem na szczyt Syjonu *
i rozradują się błogosławieństwem Pana.

Refren.

Wtedy dziewica rozweseli się w tańcu *
i młodzieńcy cieszyć się będą ze starcami.
Zamienię bowiem ich smutek w radość, *
pocieszę ich i rozweselę po ich troskach.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Łk 7, 16

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Mt 15, 21-28

Wiara niewiasty kananejskiej

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus podążył w okolice Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych stron, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko nękana przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem.

Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami».
Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela».
A ona przyszła, padła Mu do nóg i prosiła: «Panie, dopomóż mi».
On jednak odparł: «Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom».
A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów».

Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus podążył w okolice Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych stron, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko nękana przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami». Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela». A ona przyszła, padła Mu do nóg i prosiła: «Panie, dopomóż mi». On jednak odparł: «Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom». A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów». Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!». Od tej chwili jej córka była zdrowa” (Mt 15, 21-28). 

 

Jezus kolejny raz łamie schematy i szerzej otwiera serca apostołów. Uzdrawia córkę poganki, z którą nawet jako pobożny Żyd nie powinien rozmawiać, a co dopiero wyświadczać jej przysługę, czy leczyć kogokolwiek z jej rodziny. Pokazuje, że Bóg na szczęście interesuje się wszystkimi, nie tylko chrześcijanami czy najbardziej pobożnymi katolikami. On nie odtrąca nikogo. Każdy jest Jego ukochanym dzieckiem. Warto do Niego przychodzić. 

 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

18. tydzień zwykły
Wspomnienia: Św. Lidii (m)

Grekokatolicy:

Świętych ojców naszych SYMEONA Szalonego dla Chrystusa i JANA, jego towarzysza i św. proroka EZECHIELA

Prawosławni:

Święci dnia:
Ezechiel (VI BC)
Symeon Jurodiwy z Palestyny (ok.590)
Jan z Palestyny (ok.590)
Onufry z Pieczor, milczący (XII-XIII)
Onezym z Pieczor, pustelnik (XII-XIII)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Pragnienie, które zawsze miałem, by Ją głosić i szerzyć miłość do Niej

Kiedy Bóg posłużył się Eugeniuszem de Mazenodem, aby założyć rodzinę mazenodowską, księża i bracia byli znani jako Misjonarze Prowansji. Musiało upłynąć dziesięć lat, aby w pełni zrozumieć fundamentalną rolę Maryi w tej rodzinie zakonnej i zmienić jej nazwę na Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Jeden z najważniejszych punktów tego procesu miał miejsce 15 sierpnia 1822 roku, kiedy Eugeniusz pobłogosławił figurę Maryi Niepokalanej i otrzymał mistyczną łaskę.

W związku ze zbliżającą się dwusetną rocznicą tego wydarzenia, nasze codzienne rozważania będą koncentrować się na Maryi Niepokalanej.

Rozważając swój związek z Maryją, Eugeniusz w swoim testamencie w 1854 roku, w wieku 72 lat, napisał:

Proszę o wstawiennictwo Najświętszej Niepokalanej Dziewicy Maryi, Matki Boga, ośmielając się Jej przypomnieć z całkowitą pokorą, ale jednocześnie z uczuciem pociechy, moje synowskie oddanie przez całe życie i ustawicznie żywe pragnienie, aby wszędzie Ją głosić, szerzyć miłość do Niej i Jej kult na wszystkich miejscach ziemi przez posługę tych, których Kościół dał mi za synów i którzy się do mnie przyłączyli mocą ślubów zakonnych. (Testament duchowy, 01.08.1854, w: PO, I, t. XV, nr 191.)

W seminarium św. Sulpicjusza Eugeniusz nauczył się tej modlitwy, którą w ramach naszej tradycji przekazał nam przed rozpoczęciem medytacji. Być może będziecie ją odmawiać, aby towarzyszyła wam podczas codziennej modlitwy do 15 sierpnia i później:

Maryjo, Niepokalana Dziewico, Ty jesteś najdoskonalszą czcicielką Ojca Niebieskiego, nieporównaną Matką Bożego Syna i Oblubienicą Ducha Świętego. Rozbudzaj i w moim sercu te święte uczucia, które Ciebie ożywiały, gdy rozważałaś w sercu swoim objawione Ci tajemnice. Dopomóż mi, abym w łączności z wszystkimi świętymi, którzy adorują Trójcę Przenajświętszą, głęboko przeżył rozważane prawdy o Twoim Synu, a moim Zbawicielu.

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI