Kalendarz liturgiczny na piątek 5 sierpnia 2022 r.

piątek 5 sierpnia 2022 r.

PIERWSZE CZYTANIE
Na 2, 1. 3; 3, 1-3. 6-7

Biada miastu krwawemu!

Czytanie z Księgi proroka Nahuma

Oto na górach kroki dobrego zwiastuna, co ogłasza pokój.

Święć, Judo, swe uroczystości, wypełniaj swe śluby, bo nie przejdzie już więcej po tobie nikczemnik, całkowicie został zgładzony.

Bo przywraca Pan świetność Jakuba, jak i świetność Izraela, ponieważ łupieżcy ich splądrowali i wyniszczyli ich latorośle.

Biada miastu krwawemu! Całe kłamliwe i grabieży pełne, a nie ustaje rabunek. Trzask biczów i turkot kół, i konie galopujące, i szybko jadące rydwany. Jeźdźcy szturmujący, i połysk mieczy, i lśnienie oszczepów. I mnóstwo poległych, i moc trupów, i martwych ciał bez liku, tak że o zwłoki ich się potykają.

«I rzucę na ciebie obrzydliwości, i zelżę ciebie, i uczynię z ciebie widowisko». I każdy, kto cię ujrzy, oddali się od ciebie, i zawoła: «Spustoszona Niniwa!»

Któż ulituje się nad nią? Gdzie mam szukać pocieszycieli dla ciebie?

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Pwt 32, 35c-36b. 39abcd. 41 (R.: 39c)

Refren: Ja, Pan, zabijam i Ja sam ożywiam.

Nadchodzi bowiem dzień klęski, *
los ich gotowy, już blisko.
Bo Pan swój naród obroni, *
litość okaże swym sługom.

Refren.

Patrzcie teraz, że Ja jestem, Ja jeden, *
i nie ma obok Mnie żadnego boga.
Ja zabijam i Ja sam ożywiam, *
Ja ranię i Ja sam uzdrawiam.

Refren.

Gdy miecz błyszczący wyostrzę *
i wyrok wykona ma ręka,
na swoich wrogach się pomszczę, *
odpłacę tym, którzy Mnie nienawidzą.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Mt 5, 10

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA
Mt 16, 24-28

Konieczność wyrzeczenia

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?

Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi i wtedy odda każdemu według jego postępowania. Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą Syna Człowieczego przychodzącego w królestwie swoim».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi i wtedy odda każdemu według jego postępowania. Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą Syna Człowieczego przychodzącego w królestwie swoim»” (Mt 16, 24-28). 

 

Ta Ewangelia jest może „mało wakacyjna”, ale pewnie potrzebna nam i w tym czasie. Jedną z atrakcyjnych pułapek w życiu wiary jest „pluszowe chrześcijaństwo”, czyli chrześcijaństwo pozbawione krzyża, trudów, wymagań. W Ewangelii słyszymy, że bez krzyża, bez postawienia Jezusa na pierwszym miejscu, nie da się być uczniem Chrystusa. Że trzeba nam umierać w egoizmie, w egocentryzmie, aby On mógł w nas żyć, aby On mógł być kimś najważniejszym. Krzyże są różne, ale wierzę, że nigdy nie tak wielkie, aby z Nim ich nie udźwignąć, bo przecież nie jesteśmy sami. Na szczęście jest On. 

 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

18. tydzień zwykły
Wspomnienia:

Rocznica poświęcenia rzymskiej Bazyliki NMP; św. Oswalda (kr)
I Piątek Miesiąca

Grekokatolicy:

Świętych męczenników TROFIMA, TEOFILA i ich towarzyszy

Prawosławni:

Dzień postny
Poczajowskiej ikony Matki Bożej
Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”
Święci dnia:
Trofim (284-305)
Teofil (284-305)
Apolinary, biskup Rawenny (ok. 75)
Teodor (Uszakow) (1817)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Dzień Modlitwy

wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Powierzyć Maryi swe studia

Na pierwszej stronie swych notatek z wykładów seminaryjnych Eugeniusz napisał następującą dedykację:

Dla największej chwały Boga i Niepokalanej Dziewicy. Pod opieką tejże Dziewicy bez grzechu poczętej… żeby dzięki niej i przede wszystkim dzięki niej Niepokalana Matka wspomagała mnie na tej drodze trudnych studiów. (Ad maiorem Dei Laudem et gloriam, necnon Beatae Virginis Immaculatae. Sub auspiciis eiusdem Virginis sine labe originali conceptae […] ut isti et prae istis Mater Immaculata praesto mihi sint in difficili studiorum curriculo.) (Traktat o pokucie, rękopis w: Archiwum Domu Generalnego, DM-III 8a.)

Maryja zastanawiała się i sama uczyła się obecności Jezusa w swoim życiu, tę samą postawę Eugeniusz chce zachować w czasie studiów. Po roku studiów seminaryjnych Eugeniusz w dzienniku zastanawia się nad miejscem Maryi w jego duchowości:

Cześć dla Najświętszej Dzie­wicy powinna mieć pierwszeństwo przed innymi, ponieważ ta chwalebna Matka Boga jest nazywana przez Kościół życiem i na­dzieją naszą. Jest moralnie niemożliwe, aby jakakolwiek dusza mogła postąpić na drodze doskonałości, jeżeli jest pozbawiona tego czułego i szczerego nabożeństwa do Świętej Bożej Rodzicielki. (Ogólne wskazówki dojścia do doskonałości, PO I, t. XIV, nr 39.)

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI