Fot. Pexels

Ks. prof. Szostek: obecne prawo dopuszczające aborcję nie jest dobre

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Obecne prawo dopuszczające aborcję nie jest prawem dobrym. Ogromnie mi przykro, jeśli kobieta została skrzywdzona, ale gdy w wyniku gwałtu poczyna się dziecko, to nie widzę żadnego powodu, żeby je uśmiercać – powiedział ks. prof. Andrzej Szostek MIC. Były rektor KUL spotkał się ze studentami uczelni.

Opowiadając o swoich doświadczeniach odkrywania powołania i formacji seminaryjnej stwierdził, że jest wdzięczny swoim wychowawcom za angażowanie go w pomoc osobom chorym i potrzebującym. – Nie da się opowiedzieć rzeczy, które trzeba przeżyć, dlatego potrzebne jest zaangażowanie w wolontariat, w reale uczestniczenie w losie drugiego człowieka – powiedział etyk.

Zauważył, że wychowanie szkolne ma wymiar teoretyczny i brakuje mu wymiarów praktycznych. – Dawniej młodzi ludzie uprawiając harcerstwo, doskonalili się fizycznie i społecznie. Ich współczesny rówieśnik też poszukuje mundurów, stopni, egzaminów. A często odnajduje je w różnych, nie do końca dobrych, stowarzyszeniach i grupach – wyjaśniał marianin.

Odnosząc się do pytań, dotyczących jego komentarza w sprawie klauzuli sumienia sprzed czterech lat, ks. Szostek wyraził smutek z powodu niewystarczającego zrozumienia jego słów. – Spotkała mnie masa hejtu, a ja chciałem tylko zaznaczyć, że realnie nie ma czegoś takiego jak klauzula sumienia. Model, kiedy zmusza się lekarza czy urzędnika do wskazania kogoś, kto dokona aborcji, jest sprzeczny z ideą tego prawa – tłumaczył były rektor KUL.

Fot. Pexels

Zastrzegł, że nigdy nie był zwolennikiem aktualnej ustawy aborcyjnej. – Obecne prawo nie jest prawem dobrym. Ogromnie mi przykro jeśli kobieta została skrzywdzona, ale gdy w wyniku gwałtu poczyna się dziecko, to ja nie widzę żadnego powodu żeby go uśmiercać. Jednak przy ewentualnej próbie korekty prawa, nie można zapomnieć o losie tej matki. Trzeba wiedzieć jak jej pomóc, nie tylko na ten moment, czy na miesiąc, ale na całe jej życie – oświadczył kapłan.

Kończąc wątek obecnego prawa, ks. Szostek stwierdził, że przed Polakami jest jeszcze długa droga uświadamiania sobie czym jest aborcja. – Pamiętam jeszcze te czasy, kiedy o usunięciu ciąży mówiło się jak o jakimś zabiegu. Dokonaliśmy i tak wielkiego postępu, ale niestety ten temat jest wciąż wykorzystywany do gier politycznych. To jest zbyt święta sprawa, by używać tego dla własnych korzyści – oznajmił filozof.

Spotkanie odbyło się jako zakończenie rekolekcji adwentowych, które ks. Szostek głosił od 3 do 5 grudnia. Hasłem przewodnim ćwiczeń duchowych były słowa „Bóg Mądry i Miłosierny”.

Podczas spotkania można było nabyć wywiad-rzekę z ks. profesorem Szostkiem „Uczestniczyć w losie Drugiego. Rozmowy o etyce, Kościele i świecie” autorstwa Ignacego Dutkiewicza. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Więź.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze