Mali: ponad 30 osób zginęło w zamachu samobójczym

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 33 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych w środę w zamachu samobójczym koło bazy wojskowej w Gao na północy Mali – poinformowali świadkowie i źródła w misji pokojowej ONZ, na które powołuje się Reuters. Według AFP w ataku zginęło 37 osób.

Zamachowiec samobójca zdetonował ładunki, którymi wyładowany był zaparkowany niedaleko bazy samochód. 

W bazie stacjonują wojska rządowe Mali i członkowie różnych rywalizujących ze sobą prorządowych grup zbrojnych, które wspólnie patrolują niespokojne pustynne rejony na północy kraju, zgodnie z porozumieniem pokojowym zawartym pod auspicjami ONZ.

Położone w zachodniej części Afryki Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia północy kraju. Latem 2013 roku do Mali zostały skierowane siły ONZ mające pomóc w normalizacji sytuacji.

W Mali wciąż dochodzi jednak do aktów terroru i potyczek między rywalizującymi ze sobą o wpływy ugrupowaniami zbrojnymi, ostatnio między prorządową milicją Gatia a tuareskimi separatystami na północy. W ostatnim okresie wzmogła się aktywność ugrupowań islamistycznych, które wykorzystują oporne wdrażanie procesu pokojowego w kraju do eskalacji napięć między zamieszkującymi go grupami etnicznymi.

foto. DoV/flickr.com

Mali: ponad 30 osób zginęło w zamachu samobójczym
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze