Zdjęcie: Hamdan Al-zeqri, fot. Facebook

Muzułmanin będzie katechetą: zakochałem się w Jezusie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Hamdan Al-Zeqri został pierwszym we Włoszech muzułmaninem, mającym uprawnienia do nauczania religii katolickiej w szkole. – Pozostaję muzułmaninem, ale jestem zakochany w Jezusie – oświadczył 33-letni uchodźca z Jemenu, od 16 lat mieszkający we Włoszech.

Zdjęcie: Hamdan Al-zeqri, fot. Facebook


Obywatelem Włoch został w 2017 r. Al-Zeqri na co dzień pracuje w branży lotniczej, jest też mediatorem kulturowym w sądzie, tłumaczem języka arabskiego, imamem więzienia Sollicciano we Florencji, należy także do władz florenckiej wspólnoty islamskiej, w której odpowiada za dialog międzyreligijny i koraniczną formację duchową młodzieży. Zadań i aktywności ma więc bardzo dużo. Wspólnota poparła jego pomysł odbycia chrześcijańskich studiów teologicznych, mając na względzie umocnienie dialogu międzyreligijnego. Studia opłaciła mu natomiast katolicka kuria arcybiskupia w stolicy Toskanii.

>>> Jan Paweł II a islam: Wasz Bóg i nasz Bóg… 

Zdjęcie: Hamdan Al-zeqri, fot. Facebook

>>> Papież Franciszek i islam – najważniejsze teksty i wypowiedzi

Księża to moi przyjaciele

Lata studiów uniwersyteckich Al-Zeqri spędził u boku kleryków, księży i sióstr zakonnych. – Wielu spośród moich najlepszych przyjaciół jest księżmi. Odkryłem, że islam i chrześcijaństwo mają tak wiele wspólnego na płaszczyźnie ludzkiej i społecznej. Pozostaję muzułmaninem, ale jestem zakochany w Jezusie. Im bardziej rozumiałem, kim był Jezus, tym lepiej przeżywałem moją islamską tożsamość – podkreślił imam. Dodał, że „studiowanie religii innych wcale nie pociąga za sobą ryzyka konwersji, lecz pozwala lepiej ich rozumieć”.

>>> Kard. Miguel Guixot: otworzyły się nowe perspektywy w dialogu chrześcijańsko-islamskim 

Zobacz także
Wasze komentarze