fot youtube

Klerycy szeroko otwierają drzwi

W tym roku nasz portal towarzyszyć będzie klerykom z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej, którzy opowiedzą o swoim powołaniu, ale też o związku seminarium diecezjalnego z misjami.

W przerwie między audycjami w częstochowskim radio Fiat można usłyszeć nieco mroczny głos kleryka: Czy wiesz, że klerycy śpią w trumnach, jedzą tylko dwa posiłki dziennie, milczą dwadzieścia trzy godziny na dobę, uczą się dziesięciu języków… Na zakończenie dodaje: Jeśli chcesz sprawdzić, czy to rzeczywiście prawda, zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej! Humorystyczny ton tej wypowiedzi niesie jednak odrobinę prawdy…  

Ile wiemy o tym, co dzieje się za murami Seminarium? Niewiele. A stereotypy, o których mowa, bardzo mocno zakorzeniły się w myśleniu nawet najbardziej gorliwych wyznawców Chrystusa. Nie o tym jednak chcemy tu pisać. Ważne jest to, że Seminarium otwiera na oścież swoje drzwi już 28 kwietnia, chcąc pokazać, czym na co dzień żyją alumni: jakie są ich pasje, co ich cieszy, co smuci, czego się uczą i co jedzą. Po prostu chcą pokazać wszystko, na co składa się na codzienność kleryków.  

Podczas Dnia Otwartego nasi goście będą mogli się z nami modlić na Eucharystii, zwiedzić cały nasz dom, wziąć udział w konkursie i zdobyć atrakcyjne nagrody. Będzie także ciepły posiłek. Co ciekawe, także Kleryckie Koło Misyjne przygotowało coś od siebie: możliwość zwiedzenia salki rekreacyjno-misyjnej z ciekawymi eksponatami, a organizujący wydarzenie rocznik III poprosił Papieską Unię Misyjną o ciekawe materiały dla dzieci i młodzieży. Nadesłane materiały przerosły nasze oczekiwania, dzięki czemu zwycięzcy konkursu będą mogli otrzymać także bardzo ciekawe upominki misyjne.  

Inicjatywa Drzwi Otwartych wiąże się także z promocją powołań i Tygodniem Modlitw o Powołania, który rozpoczyna się w Niedzielę Dobrego Pasterza (IV Niedzielę Wielkanocną – w tym roku 22 kwietnia). Jesteśmy przekonani, że otwarcie naszego Domu pomoże wielu młodym ludziom rozeznać Boży plan wobec każdego z nich, odkryć, czym jest seminarium, zobaczyć, że jesteśmy zwyczajnymi ludźmi.  

Być może któryś z gości, odwiedzając także przestrzeń misyjną naszego Seminarium, odkryje powołanie do misji ad gentes…. Mamy nadzieję, że ten czas przyniesie błogosławione owoce. Prosimy wszystkich czytelników „Misyjnych Dróg” i odwiedzających portal misyjne.pl o modlitwę w intencji nadchodzącego Dnia Otwartych Drzwi Seminarium w Częstochowie! 

Tekst: kl. Marcin Krężelok, fot. YouTube