Umrzeć z nadziei

Rok temu podczas pielgrzymki do Polski papież Franciszek zaapelował o modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach. W odpowiedzi na ten apel, w kilkunastu polskich miastach – podczas tygodnia modlitwy za uchodźców – odbędzie się nabożeństwo „Umrzeć z Nadziei”.

Organizatorzy akcji a więc wspólnota Sant’Egidio z Poznania, mówią wprost: uczestnicy akcji będą wspominać tych, którzy zginęli w drodze do Europy, wszystkich odbywających swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli schronienie pośród nas. Jak mówią organizatorzy

Chcemy podejmować także wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy pomagać naszym braciom żyjącym w miejscach, gdzie toczy się wojna i uciekającym z krajów, w których trwają zbrojne konflikty, a ludzie cierpią głód i biedę. Jesteśmy przekonani, że ta modlitwa jest wciąż bardzo potrzebna – uchodźcom i migrantom, ale także nam, żyjącym w bezpiecznym i bogatym świecie.

Historie migrantów są bardzo różne i nieraz tragiczne. 11-letnia Raghad zmarła w lipcu 2015 roku, po tym jak w czasie przeprawy przez morze przemytnicy wyrzucili jej plecak z insuliną, która mogła ją ocalić. Znana jest także historia Omara z Senegalu, który został znaleziony martwy w nadkolach samolotu lecącego do Brukseli 7 czerwca 2015 roku. W podobny sposób zginął Ibrahim z Mali, który chciał przedostać się do Londynu 18 czerwca 2015 roku. Wiemy też o śmierci Alou, Mohamadou, Etienne i Mariam, którzy utonęli 2 sierpnia 2015 roku niedaleko Ceuty, kiedy próbowali dopłynąć wpław do Hiszpanii. Wiemy również o Saidzie, który udusił się w walizce w Melilli. To tylko kilka spośród blisko 30 tysięcy osób, które poniosły śmierć w 2016 roku. Trwający rok przyniósł kolejne tysiące ofiar. Wszystkie te osoby łączyło to, że uciekały przed wojną i niebezpieczeństwem; zmarły w drodze do nowego domu. Kryzys migracyjny zamienił Morze Śródziemne w największe cmentarzysko współczesnej Europy.

Plakat wydarzenia

Treść nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” przygotowała Wspólnota Sant’Egidio. Jest to liturgia Słowa, w której wymieniane będą imiona i krótkie historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Uchodźcy to jak podkreśla papież Franciszek, „nie liczby, tylko osoby: to twarze, imiona, historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować”. Jak dodają organizatorzy

Jesteśmy przekonani, że modlitwa może nam pomóc uczyć się współczucia, które prowadzi do miłosierdzia i staje się motorem wyborów i działań. Przed rokiem modlitwa „Umrzeć z nadziei” odbyła się w ponad 20 polskich miastach i miejscowościach.

Więcej informacji o nabożeństwie, które odbędzie się 8 października o godzinie 16 – można zaczerpnąć na Facebooku