epaselect epa05787773 German President Joachim Gauck (L) congratulates newly elected German President Frank-Walter Steinmeier (R) at the German ‚Bundestag’ parliament in Berlin, Germany, 12 February 2017. The German Federal Assembly is a special political institution that only convenes to elect the Head of State. The constitutional body gathers all members of the German ‚Bundestag’ Parliament and the same number of representatives of all fields of society delegated by the 16 German Federal states. EPA/FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA.

Niemcy: Frank-Walter Steinmeier prezydentem

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Niemieckie Zgromadzenie Federalne wybrało w niedzielę w Berlinie Franka-Waltera Steinmeiera na nowego prezydenta Niemiec. Byłego ministra spraw zagranicznych poparło w głosowaniu 931 z 1253 obecnych elektorów.

61-letni socjaldemokrata jest dwunastym prezydentem RFN.

Steinmeier był wspólnym kandydatem koalicji partii chadeckich CDU/CSU i SPD. W głosowaniu poparli go także elektorzy Zielonych i liberalnej FDP. Socjaldemokrata jest od lat najpopularniejszym niemieckim politykiem.

Nowy prezydent przejmie 18 marca obowiązki po swoim poprzedniku – Joachimie Gaucku, który ze względu na wiek zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.

Steinmeier był dwukrotnie, w latach 2005-2009 i od 2013 do końca stycznia br., szefem niemieckiej dyplomacji w koalicyjnych rządach Angeli Merkel. Z wykształcenia prawnik, związany był wcześniej przez wiele lat z Gerhardem Schroederem, premierem Dolnej Saksonii i kanclerzem Niemiec w latach 1998-2005.

Prezydent niemiecki pełni przede wszystkim obowiązki reprezentacyjne. Wybierany jest na pięć lat. Jego głównym orężem są przemówienia, w których odnosi się do najważniejszych problemów krajowych i międzynarodowych.

Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Niemcy: Frank-Walter Steinmeier prezydentem
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze