epa06510392 (FILE) – An Israeli Air Force F-16 fighter jet takes off during the joint Air Forces drill ‚Blue Flag’ at the Ovda Air Force Base in the Negev Desert near Eilat, southern Israel, 08 November 2017 (issued 10 February 2018). Israeli media reports that an Israeli F-16 warplane was shot down by Syrian anti-aircraft systems, on 10 February 2018, and the two crew ejected and parachuted to safety in Israel with the aircraft crashing in Israeli territory near Haifa. EPA/ABIR SULTAN *** Local Caption *** 53885653 Dostawca: PAP/EPA.

Syria: odpowiedzieliśmy na akt agresji ze strony Izraela

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Syryjska obrona przeciwlotnicza otworzyła ogień w odpowiedzi na akt agresji ze strony Izraela skierowany w sobotę przeciwko bazie wojskowej i trafiła w „więcej niż jeden samolot” – powiadomiło źródło w armii Syrii, na które powołuje się syryjska telewizja.

„Wroga jednostka izraelska dzisiaj (w sobotę) o świcie dokonała nowego aktu agresji przeciwko jednej z baz wojskowych w regionie centralnym kraju. Nasza obrona powietrzna przeciwstawiła się temu i uderzyła w więcej niż jeden samolot” – podało anonimowe źródło w syryjskiej armii, nie ujawniając więcej szczegółów.

Wcześniej rzecznik izraelskiej armii podpułkownik Jonathan Conricus poinformował, że „Izraelskie Siły Obronne uderzyły w irańskie systemy kontroli w Syrii, które (wcześniej) wysłały UAV (bezzałogowy statek powietrzny) w izraelską przestrzeń powietrzną, po czym nastąpił zmasowany syryjski ostrzał przeciwlotniczy”. „Jeden myśliwiec F-16 rozbił się w Izraelu, ale piloci są bezpieczni” – powiedział Conricus, cytowany przez agencję Reutera.

Według agencji Associated Press, która powołuje się na izraelską armię, piloci zostali ranni i przetransportowani do szpitala. Maszyna rozbiła się w północnym Izraelu. Cytowany przez AP Conricus oświadczył, że Iran „jest odpowiedzialny za to poważne naruszenie izraelskiej suwerenności”. Armia zakomunikowała, że „monitoruje wydarzenia i jest w pełni przygotowana na dalsze działanie”.

Fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER

W następstwie syryjskiego ostrzału na północy Izraela było słychać syreny – przekazała AP.

Wcześniej armia Izraela podała w oświadczeniu, że zestrzeliła irańskiego drona wystrzelonego z Syrii, a także w odpowiedzi na atak uderzyła w sobotę w irańskie cele w tym kraju. „Bojowy śmigłowiec z powodzeniem przechwycił irański UAV, który został wystrzelony z Syrii i przeniknął w przestrzeń powietrzną Izraela. Statek powietrzny został zidentyfikowany na wczesnym etapie przez systemy obrony przeciwlotniczej i został pod obserwacją do chwili przechwycenia” – zakomunikowano. I dodano, że w odpowiedzi na atak UAV „Izraelskie Siły Obronne uderzyły w irańskie cele w Syrii”.

Syryjskie media państwowe, powołując się na źródła w rządzie, podały w środę, że tego dnia wojsko izraelskie ostrzelało ośrodek badawczy w miejscowości Dżamraja na północ od stolicy Syrii, Damaszku. Jak dodano, syryjska armia zdołała zestrzelić w locie część pocisków. Zaatakowany ośrodek bywał celem izraelskiego ostrzału już wcześniej. Armia Izraela odmówiła komentarza w tej sprawie.

W czasie trwającej od 2011 roku syryjskiej wojny domowej Izrael wielokrotnie atakował cele w Syrii, przede wszystkim transporty broni dla wspierającego syryjski reżim libańskiego Hezbollahu. Państwo żydowskie oficjalnie nie jest stroną konfliktu w Syrii, ale uznaje za wrogi reżim w Damaszku, a także wspierający go związany z Iranem libański Hezbollah, dozbrajany przez Iran.

Syria: odpowiedzieliśmy na akt agresji ze strony Izraela
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze