epa05601496 The bodies of the police cadets lay on the ground outside a hospital after an attack by suspected militants at a police training center in Quetta, Pakistan, 25 October 2016. At least 51 police cadets were killed and over 90 were injured when up to six militants launched the attack at a police training centre in Quetta on 24 October. According to media reports, two of the attackers died as a result of detonating explosives attached to their vests and a third attacker was killed by security personnel. EPA/JAMAL TARAQAI Dostawca: PAP/EPA.

Pakistan: ISIS bierze odpowiedzialność za atak w Kwecie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Państwo Islamskie (ISIS) wzięło we wtorek odpowiedzialność za przeprowadzony poprzedniego dnia wieczorem atak na akademię policyjną w Kwecie na zachodzie Pakistanu. Zamaskowani napastnicy zabili tam co najmniej 59 osób i ranili ponad 100.

Atak został przeprowadzony przez „bojowników Państwa Islamskiego” – podała propagandowa agencja prasowa dżihadystów – Amak. Według najnowszego bilansu podczas ataku grupy uzbrojonych mężczyzn na szkołę policyjną w mieście Quetta w południowo-zachodnim Pakistanie zginęło 59 osób, a ponad sto odniosło rany – podały służby medyczne w Beludżystanie, którego Quetta jest stolicą.

Zgodnie z informacjami, jakich udzielił minister spraw wewnętrznych Beludżystanu, Mir Safraz Bugti, sprawców zamachu było od pięciu do sześciu. Atak przeprowadzono w nocy z poniedziałku na wtorek, gdy uczniowie szkoły policyjnej udali się już na spoczynek i znajdowali się w sypialniach.

W szkole policyjnej z internatem przebywało łącznie 200 kadetów. Wśród ciężko rannych jest wojskowy w stopniu kapitana.

Napastnicy zostali wyparci przez siły wojskowe po 5 godzinach walk. Ośrodek szkoleniowy policji znajduje się obecnie pod kontrolą armii.

Bilans ofiar wciąż rośnie. Agencja AFP podała, że zginęło 58 osób, dpa podaje, że zabito co najmniej 50 osób. Agencje powołują się na informacje udzielone przez naczelnego lekarza szpitala stanowego w Quetta, Wasima Bega, który podaje ile ciał przywieziono dotychczas do tego szpitala.

Bilans rannych również stale się zmienia. AFP podaje, że rany odniosło 80 osób; agencja Associated Press, że więcej niż setka.

Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzania zamachu.

Pakistańskie terytoria plemienne od dawna są areną walk między dżihadystami, talibami a także bojownikami Al-Kaidy. Władzom nie udaje się skutecznie kontrolować całego terytorium państwa. Tamtejsze ukształtowanie terenu powoduje bowiem, że często są to obszary trudno dostępne. (PAP)

foto. PAP/EPA/JAMAL TARAQAI

Zobacz także
Wasze komentarze