Toruñ, 15.10.2016. Pikieta przeciwko umowie CETA i TTIP, która przewiduje wolny handel miêdzy Kanad¹ a Uni¹ Europejsk¹. Toruñ – Rynek Staromiejski pod Pomnikiem Kopernika. (tz/nlat) PAP/Tytus ¯mijewski

Państwa UE nie porozumiały się ws. zgody na podpisanie umowy o CETA

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się we wtorek w sprawie zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Sprawę będą omawiać przywódcy unijni na czwartkowo-piątkowym szczycie.

Belgia, która uniemożliwiła tymczasowe stosowanie zapisów CETA jeszcze przed ratyfikacją porozumienia, wyraziła nadzieję, że do szczytu uda jej się rozwiązać problem z zatwierdzeniem umowy handlowej przez parlamenty regionalne w tym kraju.

14 października parlament belgijskiego regionu Walonia sprzeciwił się podpisaniu CETA przez federalny rząd Belgii. Waloński premier Paul Magnette oświadczył, że region nie dostał wystarczających gwarancji, które rozwiałyby obawy dotyczące umowy.

Belgijski rząd popiera CETA, potrzebuje jednak mandatu od parlamentów regionów i wspólnot językowych, aby w imieniu całego kraju zgodzić się na zawarcie przez Unię umowy handlowej z Kanadą.

foto. PAP/Tytus Żmijewski

Zobacz także
Wasze komentarze