dr Piotr Cywiński, fot. YouTube

Papieskie odznaczenie dla dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu odbierze dziś papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Uroczystość odbędzie się o godz. 17.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W uroczystości weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Laudację na cześć uhonorowanego papieskim medalem wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

>>> Historia, o której miał nie usłyszeć świat [WIDEO]

Piotr Cywiński został przedstawiony do tego odznaczenia w dowód uznania jego całej działalności, którą zawsze podejmował z inspiracji chrześcijańskiej. Niespełna 48-letni Piotr Cywiński, historyk i działacz społeczny jest synem Bohdana Cywińskiego. W latach 1982–1993 mieszkał w Szwajcarii i we Francji wskutek emigracji politycznej ojca. Absolwent Uniwersytetu Humanistycznego w Strasburgu (1993) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1995). Doktoryzował się w Instytucie Historii PAN (2002)

fot. Paweł Sawicki, www.auschwitz.org,

W latach 1996–2000 był wiceprezesem, a w latach 2000–2010 prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W 2002 r. współtworzył Forum Świętego Wojciecha, organizujące międzynarodowe Zjazdy Gnieźnieńskie, przewodniczył Forum do stycznia 2009. Jest zaangażowanym uczestnikiem dialogu polsko-żydowskiego, chrześcijańsko-żydowskiego oraz rozmów między kulturami pogranicza. W latach 2004–2008 był prezesem na Europę światowej federacji intelektualistów katolickich Pax Romana. Przez 3 lata był członkiem Rady Konsultacyjnej Organizacji Pozarządowych przy Polskiej Radzie Integracji Europejskiej. Od 2000 r. członek, a w latach 2000–2006 sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

>>> Droga krzyżowa na terenie obozu Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]

fot. Paweł Sawicki, www.auschwitz.org,

Dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jest od września 2006 roku. Współtworzył Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.  Od 2009 roku jest preezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau. Dr Cywiński jest głównym ekspertem Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci na Uniwersytecie SWPS oraz współtwórcą i prezesem Towarzystwa Zarządzania Miejscami Pamięci. Zasiada też w Radzie Fundacji na rzecz Maximilian-Kolbe-Werk, założonej przez Konferencję Episkopatu Niemiec.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice, który otrzyma, to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. Odznaczenie może otrzymać osoba świecka.

Zobacz także
Wasze komentarze