Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież: Kościół szanuje politykę, gdy troszczy się o najsłabszych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek grupie francuskich polityków, że Kościół katolicki szanuje działalność polityczną wtedy, gdy w jej centrum znajduje się troska o najsłabszych i zachęta do życia w szacunku dla innych.

Podczas audiencji dla delegacji parlamentarzystów i polityków z regionu Marsylii Franciszek oświadczył: „Wielkość polityczna ujawnia się wtedy, gdy w trudnych momentach opiera się na wielkich zasadach i długoterminowym myśleniu o dobru wspólnym”. Przypomniał o znaczeniu zasad „pomocniczości i solidarności” oraz potrzebie działań na rzecz zgody i dialogu.

„Wartości wolności, równości i braterstwa stanowią podstawę i horyzont waszej odpowiedzialności” – wskazał Franciszek. „W obliczu problemów społecznych trzeba być promotorem prawdziwej debaty na temat wartości i wspólnych dla wszystkich celów. Do udziału w takiej dyskusji chrześcijanie wezwani są wraz z wyznawcami wszystkich innych religii i wszystkimi ludźmi dobrej woli” – zaznaczył.

Waszym zadaniem – mówił papież – jest to, by być zawsze blisko ludzi, zwłaszcza najsłabszych i „nie popadać w rezygnację w obliczu nierówności społecznych, źródła chorób społeczeństwa”. Franciszek apelował następnie o „krzewienie integralnego nawrócenia ekologicznego, by stać na straży wspólnego domu”.

Papież zaapelował też o przyjmowanie migrantów i uchodźców. „Chodzi o to, by wytrwać w poszukiwaniu środków odpowiadających dobru wszystkich, by przyjmować, chronić, krzewić integralny rozwój ludzki i integrować” migrantów w społeczeństwie – wyjaśnił.

„W ten sposób można przyczynić się do budowy społeczeństwa bardziej sprawiedliwego, bardziej ludzkiego i braterskiego” – ocenił Franciszek.

Papież: Kościół szanuje politykę, gdy troszczy się o najsłabszych
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze